Zamknij

Jak wyhodować grzybnię w domu?

12:45, 25.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:45, 25.04.2024
freepik.com freepik.com

Hodowla grzybów to bardzo ciekawe — i szalenie satysfakcjonujące! — zajęcie. Jeśli zamiast monstery i zamiokulkasa wolałbyś w swoim domu znaleźć dorodne pieczarki — przygotowaliśmy kilka wskazówek na temat uprawy grzybów w domowych warunkach.

Czy w warunkach domowych można wyhodować grzyby równie smaczne, jak te z lasu?

Skoro czytasz ten artykuł, odpowiedź raczej Cię nie zaskoczy. Jak najbardziej!

Grzyby uchodzą co prawda za dość wymagające organizmy — i rzeczywiście; borowiki, kurki czy maślaki są w stanie rozwijać się tylko w specyficznych warunkach, w towarzystwie swoich „ulubionych” drzew i przy wysokiej wilgotności. Ich hodowla też jest możliwa! Ale do tego potrzebujemy dość dużego ogrodu, i to koniecznie z przynajmniej kilkoma drzewami.

Jest jednak kilka gatunków grzybów, które można hodować także w zamkniętych pomieszczeniach. Naprawdę dobrze w takich warunkach radzą sobie:

  • pieczarki — niezbyt wymagające, spokojnie można je uprawiać we własnym domu;
  • boczniaki — dość ekspansywne; warto im przygotować odizolowaną piwnicę, garaż lub poddasze;
  • grzyby shiitake — coraz popularniejszy w Europie japoński przysmak, uprawiany na drewnie dębowym i bukowym.

Dla zagorzałych mykologów — do tej listy musimy dodać… grzyby psylocybinowe. Oczywiście, ich posiadanie jest w Polsce nielegalne — dozwolona natomiast jest obserwacja rozwoju samej grzybni, do momentu pojawienia się owocników (które kryją już w sobie nielegalną psylocybinę). Niezbędny będzie do tego profesjonalnie przygotowany growkit — taki jak na https://shroomsy.pl/growkity/golden-teacher)

Czego potrzebujesz, by rozpocząć domową hodowlę?

Do rozpoczęcia przygody z domowymi grzybami potrzebujesz tak naprawdę dwóch rzeczy:

  • grzybni hodowanego gatunku — w sieci znajdziesz zarówno gotowe pakiety z przygotowanymi pod uprawę kawałkami podłoża, „zaszczepionymi” strzępkami grzybni, jak również — grzybnię „w proszku”, którą możesz samodzielnie nasycić wybrane podłoże (najczęściej stosowane są podłoża trocinowe);
  • pojemnika — grzyby są dość ekspansywne i chętnie rozsypują wokół siebie zarodniki — dlatego uprawę radzimy prowadzić w szczelnym pojemniku. Może być to foliowy worek lub plastikowa skrzyneczka (w sklepie Shroomsy mamy dobry przykład, jak to wygląda w praktyce - https://shroomsy.pl/growkity/mckennaii).

Jak zadbać o rozwój grzybni?

Jak się już domyślasz, aby grzybnia rozwijała się prawidłowo, potrzebuje ona warunków zbliżonych do naturalnych. Prowadząc swoją uprawę musisz więc zadbać o:

  • odpowiedni poziom wilgotności — z zasady, im wyższy poziom wilgotności względnej, tym lepiej. Większość grzybów rozwija się optymalnie przy wilgotności od 75 do 95% — dlatego też warto regularnie spryskiwać pojemnik z grzybnią wodą (oczywiście, bez przesady);
  • temperaturę — znów, większość gatunków preferuje stałą, w miarę wysoką temperaturę — od 16 do 26 stopni Celsjusza. Pieczarki można hodować w warunkach bliższych ok. 18 stopni; natomiast boczniaki czują się najlepiej w jeszcze niższej temperaturze, bo rozwijają się nawet przy 10 stopniach!
  • dostęp do światła — boczniaki potrzebują go dość sporo (przynajmniej kilka godzin dziennie), a pieczarki? Prawie wcale — wystarczy im nawet światło pośrednie w piwnicy;
  • wentylację — zarówno pojemnik, jak i jego przykrycie powinno mieć niewielkie otwory, aby zapewnić rozwijającej się grzybni dostęp do świeżego powietrza.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszych owocników powinieneś się doczekać po trzech, góra czterech tygodniach! Gdy osiągną wielkość i kształt charakterystyczne dla dojrzałych osobników, możesz je zebrać — delikatnie skręcając i ściągając owocnik z grzybni, tak, aby jej nie uszkodzić. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%