Zamknij

Obróbki blacharskie – co najlepiej o nich wiedzieć

art. sponsorowany + 09:33, 21.02.2024 Aktualizacja: 09:33, 21.02.2024

Obróbki blacharskie montowane są na dachu jako ostatni jego element. Można patrzeć na nie z poziomu czysto stylowego, estetycznego, jednak ich główną funkcją nie jest wygląd a bezpieczeństwo. Dzięki nim wszystkie warstwy pokrycia są równomiernie chronione przed uszkodzeniami i czynnikami atmosferycznymi.

Obróbki blacharskie, ze względu na kolejność mocowania elementów dachowych, szczególnie często są zapominane i pomijane przy planowaniu prac. Nie można na to pozwolić dlatego, że są to kluczowe części dobrze funkcjonującego dachu. To dzięki nim woda nie przedostanie się do głębszych warstw dachowych. Nie pozwolą one na zniszczenie pokrycia przy pierwszym deszczu, skutecznie odprowadzając wodę poza dach. Obróbki blacharskie umieszczane są we wszystkich wklęsłych, trudnodostępnych i potencjalnie zagrożonych miejscach dachu. Elementy można wykonać na miejscu, lecz warto pomyśleć o zakupie gotowych od renomowanych firm, takich jak Blachy Pruszyński, by mieć pewność wykonania i jakości. To mały koszt, a nasz dach będzie tym bezpieczniejszy, im lepszego produktu użyjemy.

Z tego artykułu dowiesz się:

- co składa się na odróbki blacharskie?

- czym się kierować przy wyborze obróbek blacharskich?

Co jest tą obróbką a co nie?

By obróbki blacharskie nie zniszczyły zamierzonego stylu dachu, należy wykonać je z blachy płaskiej w tym samym kolorze, co pokrycie dachowe. Najlepiej więc kupić je u dostawcy, u którego kupowane było pokrycie. Kolorystyka u jednego producenta na pewno nie będzie się różnić.

Rynny koszowe to najbardziej rozpowszechnione obróbki dachowe. Pomimo swojej nazwy nie są częścią orynnowania. Ich zadanie jest jednak podobne, bo łączą dwie połacie dachu i są odpowiedzialne za odprowadzanie wody z nich obu do tych rzeczywistych rynien. Również w nich gromadzi się śnieg. Taka obróbka blacharska musi być dopasowana do wymiaru rynien jakie planujemy założyć. W ofercie Blach Pruszyński znajdą się zarówno rynny koszowe głębokie, płytsze, o wielorakich profilach, a ich długość standardowa wynosi 2 m. b. Taki wybór daje nam nadzieję, że znajdziemy produkt idealny do naszych potrzeb.

Kalenice, zwane również gąsiorami, to inny przykład obróbki dachowej, bez której dach by nie działał. To wypukłe elementy, których zadaniem jest zabezpieczenie krawędzi oraz miejsc łączenia połaci. Kalenice występują w wielu kształtach: są małe, duże, proste, baryłkowate, a także stożkowe i trapezowe. Jedną z wartych uwagi kalenic jest model OMEGA z oferty Blachy Pruszyński, która łączy swój obły kształt z przetłoczeniami wypukłymi i takimi, które idą w poprzek. Jak wiele modeli występuje w wariantach, które różnią się od siebie głębokością zaokrąglenia i szerokością dolnej powierzchni.

Pas nadrynnowy – następna obróbka, którą omówimy w tym artykule – służy do odprowadzania wody z połaci do rynny. Ma za zadanie nie przepuszczać wody pod dach. Równocześnie służy jako ochrona elewacji przed zsuwającym się śniegiem. Wybór jakiego musimy dokonać to decyzja pomiędzy uniwersalnym pasem nadrynnowym, który będzie pasował do wszystkich rodzajów pokrycia dachowego (blachodachówek i blachodachówek panelowych), oraz konkretnym pasem stworzonym z myślą o wskazanym pokryciu dachowym, niezależnie, czy to będzie panel na rąbek, czy blachodachówka REGLE, PŁASKA, a nawet PŁASKA PLUS.

Podobny element, pas podrynnowy, ma za zadanie chronić deskę czołową i okap. Jest to również najbardziej widoczna obróbka. Na szczycie dachu mocowane są także wiatrownice, które maja zabezpieczać krawędzie dachu przed zerwaniem przez wiatr. Składają się one z dwóch elementów – górnego i dolnego. Na dachu montuje się też obróbki przyścienne, które mocowane są na miejscach styku różnych materiałów. Innymi obróbkami, o których nie można zapomnieć to bariery śniegowe, listwy podkalenicowe i łaty okapowe wentylacyjne. Możemy znaleźć więcej informacji o nich na stronie internetowej Blachy Pruszyński.

Jak się nie pogubić?

Kluczem wyboru dobrej obróbki dachowej jest materiał. Najczęściej wykonywane są one z blachy stalowej ocynkowanej, cynkowej, cynkowo-tytanowej, miedzianej, czy aluminiowej. Należy stosować się do zasady, że wybrany materiał na obróbki dachowe nie może być gorszej jakości niż ten użyty do dachu. Kiedyś wszystkie obróbki przygotowywane były na miejscu budowy, ale dzięki ulepszeniu technologii produkcji możemy teraz odpowiednio wcześniej kupić gotowe. Jeśli wybierzemy opcję zakupu, będziemy mieli pewność, że produkt jest wysokiej jakości i dostaniemy na niego gwarancję użytkowania. W ofercie Blachy Pruszyński znajdziemy paletę kolorów i powłok ochronnych, z których możemy wybierać, by dopasować obróbki dachowe do stylu i koloru pokrycia. Standardowa długość to 2 m.b., a wykonanie jest blaszane, o grubości 0,5 mm. Jednak nie jest to jedyna możliwość, bo na zamówienie klienta można wykonać elementy o dowolnych parametrach. Maksymalne wymiary to 6 m.b. długości obróbki i 2 mm grubości blachy, z której zostanie wykonana.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%