Zamknij

Witaminy z grupy B – najbogatsze źródła pokarmowe

artykuł sponsorowany + 10:49, 01.02.2024 Aktualizacja: 10:50, 01.02.2024
Skomentuj

Zdrowa i zbilansowana dieta powinna w pełni zaspokajać dzienne zapotrzebowanie na witaminy z grupy B. Niestety, niedobór tych substancji jest dość powszechnym problemem – wszystko przez mało zróżnicowany jadłospis oraz zamiłowanie do żywności wysoko przetworzonej. W jakich pokarmach znajdziemy najwięcej wartościowych składników odżywczych? Odkryj najlepsze źródła dobroczynnych witamin z grupy B.

 

Witaminy z grupy B – substancje niezbędne dla zdrowia organizmu 

Każda substancja zaliczana do kategorii witamin z grupy B odpowiada za inne procesy zachodzące w organizmie. Tiamina regeneruje układ nerwowy, ryboflawina wspiera metabolizm, a kwas pantotenowy zapewnia prawidłową syntezę tłuszczów. Bez witaminy B bylibyśmy narażeni na częste i poważne infekcje, a nasze włosy, skóra i paznokcie stałyby się suche, łamliwe oraz pozbawione blasku. Przyjmowanie odpowiednich dawek witaminy B jest szczególnie ważne z punktu widzenia osób cierpiących na insulinooporność lub cukrzycę – to oni czerpią wiele korzyści z działania inozytolu, odpowiadającego za prawidłowe działanie gospodarki węglowodanowej. Witaminy z grupy B działają neuroprotekcyjnie, a jedna z ich składowych – kwas foliowy – jest zalecana przyszłym mamom, aby zapobiegać wadom wrodzonym u dziecka. 

Gdzie znajdziemy najwięcej witamin z grupy B?

Witaminy z grupy B występują w wielu produktach, które powinniśmy spożywać każdego dnia. Dobre źródła tych substancji to na przykład:

  • warzywa strączkowe,
  • produkty zbożowe,
  • pestki słonecznika,
  • mięso,
  • jaja,
  • nabiał,
  • tłuste ryby,
  • owoce,
  • soja,
  • orzechy i migdały.

Wegetarianie i weganie często zmagają się z niskim poziomem witamin z grupy B, które występują tylko w pokarmach mięsnych. Stosowanie diety eliminacyjnej naraża nas na niedobory – aby im zapobiec, należy sięgać po suplementy diety o składzie dopasowanym do naszych potrzeb: https://mybionic.pl/witaminy-i-mineraly/witaminy-z-grupy-b/witamina-b-complex.

Suplementacja witamin z grupy B

Niedobór witamin z grupy B prowadzi do licznych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Powszechne i łatwe w identyfikacji objawy awitaminozy to na przykład zaburzenia nastroju, brak energii do działania, wypadające włosy, łamliwe paznokcie i przesuszona skóra. Typowe oznaki niedoborów powinny nas skłonić do przeanalizowania codziennej diety i zmiany nawyków żywieniowych. Jeśli nie możemy lub nie chcemy wprowadzać do swojego jadłospisu niektórych pełnowartościowych produktów, to warto skorzystać ze wsparcia w postaci suplementacji.

Witamina B – ciekawostki i zalecenia dietetyków

Czy wiesz, że witaminy z grupy B zwalczają objawy choroby morskiej oraz zapobiegają skutkom ubocznym antybiotykoterapii? Niedobór niektórych z nich może dawać dziwne objawy, takie jak zmiana kolory skóry na szarawy lub bladość cery z objawami bielactwa. Witaminy z grupy B należy przyjmować w określonych ilościach – sugerowane porcje mogą się różnić w zależności od wieku, płci, czy stanu zdrowia pacjenta. Zalecenia co do każdej witaminy z grupy B są nieco inne, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem jest zażywanie kompleksu witaminowego, który zawiera dobrze zbilansowane, uśrednione dawki wspomnianych substancji.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%