Zamknij

Katastrofa ekologiczna. Odra zatruta toksyczną substancją

13:52, 10.08.2022 Aktualizacja: 14:02, 10.08.2022
Skomentuj fot. profil FB Wadim Tyszkiewicz fot. profil FB Wadim Tyszkiewicz

- Odra umiera, nie tylko z braku wody. Ryby, które nie padły pływają w agonii. To nie są ryby, które spłynęły z góry rzeki. Ogromne bolenie, szczupaki, które pływają jak w amoku łapiąc tlen z powierzchni wody. Ryb są setki. Woda w rzece mętna z kożuchami piany o zapachu chloru i szamba. Padniętych ryb są tysiące. – informuje na swoim profilu senator Wadim Tyszkiewicz.

 

Do zanieczyszczenia rzeki toksyczną substancją mezytylenem – silnie trującym rozpuszczalnikiem doszło prawdopodobnie na terenie województwa dolnośląskiego.

Trucizna lada moment dotrze do województwa zachodniopomorskiego, o ile już nie dotarła.

Jak informuje portal slubice24.pl od wczoraj na wysokości Słubic w Odrze widać bardzo dużo martwych ryb.

 

O skażeniu Odry niebezpieczną substancją informują również Lubuscy Łowcy Burz.

- Jeśli jeszcze nie dotarła do Was wiadomość o zatruciu Odry, to przeczytajcie uważnie! Odrą od kilkunastu dni płynie bardzo toksyczna substancja o nazwie MEZYTYLEN. Poziom skażenia jest duży i niestety dotarło to i do nas. WIOŚ I PZW przestrzegają przed zbliżaniem się do lustra wody, spacerami z dziećmi i szczególnie psami, które lubią się napić wody. W Głogowie i Oławie odłowiono TONY ŚNIĘTYCH RYB. (…) Odra jest bardzo skażona i to nie są żarty. Nie należy też łowić ryb i pod żadnym pozorem ich nie spożywać. Środek trujący, o którym mowa jest wykorzystywany w syntezie organicznej, oraz jako rozpuszczalnik. Informacja ta dotyczy też starorzeczy i zbiorników przepływowych, do których Odra uchodzi kanałami. Rowy melioracyjne z Odry także mogą być skażone. Uważajcie na siebie, bo niebezpieczna substancja przemieszcza się w dół rzeki. – informują na swoim profilu FB Lubuscy Łowcy Burz.

Chromatograficzna analiza jakościowa prób pobranych 28.07.2022 r. wykazała z ponad 80 % prawdopodobieństwem występowanie we wszystkich trzech badanych próbkach wody obecność pochodnych węglowodorów cyklicznych oraz aromatycznych. W dwóch punktach: śluza Lipki oraz w Oławie, stwierdzono z ponad 80 % prawdopodobieństwem występowanie mezytylenu (1,3,5,- trimetylobenzen), substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne – czytamy w komunikacie Wydziału Inspekcji WIOŚ we Wrocławiu

 

(mah)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%