Zamknij
REKLAMA

Katarzynki i Andrzejki w Słowiańskim Parku Historycznym w Podgrodziu [foto]

12:26, 28.11.2021 | MaH
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę 27 listopada w Podgrodziu (Gmina Nowe Warpno) otwarto Słowiański Park Historyczny. Park powstaje na ok. 4 hektarowym terenie użyczonym przez Powiat Policki. Mieści się przy wjeździe na teren Podgrodzia. Za całe przedsięwzięcie odpowiada Fundacja Knieja.

[FOTORELACJA]1427[/FOTORELACJA]

Na otwarciu pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych: wicestarosta Joanna Napiwodzka, burmistrz Nowego Warpna Jarosław Burba, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Janusz Szwyd, radna Rady Powiatu Danuta Chylewska-Kęsy i radny Rady Miejskiej w Policach Damian Walczak.

Słowiański Park Historyczny Podgrodzie to miejsce, gdzie można doświadczyć żywej lekcji historii, wspólnej podróży w czasie, przez malowniczy las, bujne łąki, mroczne zagajniki. Będzie można zobaczyć jak wyglądało życie Słowian w okresie wczesnośredniowiecznym (IX-XI w).

- Pokazujemy jak wyglądała codzienność, praca, kultura i życie rodzinne Słowian. Na co dzień odwiedzających Park witają kozy, które stały się ulubienicami dzieci z sąsiedztwa. Oprócz kóz w parku można poznać czarnego kozła, lisa, owce, króliki. Niedługo do stada dołączą daniele i inne zwierzęta. Posiadamy też miejsce ogniskowe, przy którym można spożyć strawę z kociołka, pieczone kiełbaski w otoczeniu drzew i dzikiej natury – informuje prezeska Fundacji Knieja Anna Siuber.

Katarzynki i Andrzejki

Otwarcie Słowiańskiego Parku Historycznego zaplanowano w okresie zabaw andrzejkowych. Koniec listopada to dosyć magiczny czas. Jak co roku Katarzynki i Andrzejki to czas na wróżby i przepowiednie – nie zabrakło ich również w sobotę w Podgrodziu.

Były gry terenowe, strzelanie z łuku. Ogrzać się można było przy ognisku piekąc kiełbasy. Na terenie obozowiska był również kramik z upominkami słowiańskimi.

 

[ZT]4931[/ZT]

 

Od siedliska leśnego do grodu warownego

Park powstawać będzie etapowo odtwarzając rozwój osadnictwa od oddalonych od siebie siedzib, przez osady do grodu warownego.

Etap I Słowiańskiego Parku Historycznego zakłada powstanie siedlisk leśnych i wiejskich. Będzie można poznać średniowieczne stanowiska leśne takie jak węglarzy (półziemianka, mielerz, narzędzia, stanowisko dziegciu), stanowisko bartnika (narzędzia bartnicze, barć), stanowisko drwali (zabytkowe piły, siekiery), stanowisko myśliwego (szałas, broń, tablice z tropami). Oprócz stanowisk leśnych dla odwiedzających dostępna będzie osada wiejska. Pokazane będzie jak w średniowieczu uprawiano pola, jakie zwierzęta hodowano, jak mieszkano, czym się zajmowano. W kolejnych etapach Park rozrośnie się w osady a następnie zbudowany będzie gród warowny.

Słowiański Park Historyczny prowadzony jest przez Fundację Knieja. Sobotnie wydarzenie zorganizowano w partnerstwie z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie.

 

(MaH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%