W sobotę 27 listopada w Podgrodziu (Gmina Nowe Warpno) otwarto Słowiański Park Historyczny. Park powstaje na ok. 4 hektarowym terenie użyczonym przez Powiat Policki. Mieści się przy wjeździe na teren Podgrodzia. Za całe przedsięwzięcie odpowiada Fundacja Knieja.
[FOTORELACJA]1427[/FOTORELACJA]
Na otwarciu pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych: wicestarosta Joanna Napiwodzka, burmistrz Nowego Warpna Jarosław Burba, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Janusz Szwyd, radna Rady Powiatu Danuta Chylewska-Kęsy i radny Rady Miejskiej w Policach Damian Walczak.
Słowiański Park Historyczny Podgrodzie to miejsce, gdzie można doświadczyć żywej lekcji historii, wspólnej podróży w czasie, przez malowniczy las, bujne łąki, mroczne zagajniki. Będzie można zobaczyć jak wyglądało życie Słowian w okresie wczesnośredniowiecznym (IX-XI w).
- Pokazujemy jak wyglądała codzienność, praca, kultura i życie rodzinne Słowian. Na co dzień odwiedzających Park witają kozy, które stały się ulubienicami dzieci z sąsiedztwa. Oprócz kóz w parku można poznać czarnego kozła, lisa, owce, króliki. Niedługo do stada dołączą daniele i inne zwierzęta. Posiadamy też miejsce ogniskowe, przy którym można spożyć strawę z kociołka, pieczone kiełbaski w otoczeniu drzew i dzikiej natury – informuje prezeska Fundacji Knieja Anna Siuber.
Otwarcie Słowiańskiego Parku Historycznego zaplanowano w okresie zabaw andrzejkowych. Koniec listopada to dosyć magiczny czas. Jak co roku Katarzynki i Andrzejki to czas na wróżby i przepowiednie – nie zabrakło ich również w sobotę w Podgrodziu.
Były gry terenowe, strzelanie z łuku. Ogrzać się można było przy ognisku piekąc kiełbasy. Na terenie obozowiska był również kramik z upominkami słowiańskimi.
[ZT]4931[/ZT]
Park powstawać będzie etapowo odtwarzając rozwój osadnictwa od oddalonych od siebie siedzib, przez osady do grodu warownego.
Etap I Słowiańskiego Parku Historycznego zakłada powstanie siedlisk leśnych i wiejskich. Będzie można poznać średniowieczne stanowiska leśne takie jak węglarzy (półziemianka, mielerz, narzędzia, stanowisko dziegciu), stanowisko bartnika (narzędzia bartnicze, barć), stanowisko drwali (zabytkowe piły, siekiery), stanowisko myśliwego (szałas, broń, tablice z tropami). Oprócz stanowisk leśnych dla odwiedzających dostępna będzie osada wiejska. Pokazane będzie jak w średniowieczu uprawiano pola, jakie zwierzęta hodowano, jak mieszkano, czym się zajmowano. W kolejnych etapach Park rozrośnie się w osady a następnie zbudowany będzie gród warowny.
Słowiański Park Historyczny prowadzony jest przez Fundację Knieja. Sobotnie wydarzenie zorganizowano w partnerstwie z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie.
Czerwona flaga na plaży w Trzebieży - sinice
Witamy w syfie Zalewowym. Co roku to samo. Dlatego jeżdżę do Afryki. Gwarancja pogody i czystej wody.
Turysta
18:15, 2025-07-18
ORLEN nie jest zainteresowany nabyciem całości ani...
Gdyby ta fabryka była taka extra to na pewno świat by nie pozwolił na budowę jej w PL. A tak mamy co mamy. Z daleka ?? Trochę jakby park rozrywki. Z bliska ? Stacja kosmiczna 🙂 . Ale najbardziej to ten huk jest drażliwy jakbyśmy mieli za lasem lotnisko odrzutowców.
Gość
07:55, 2025-07-18
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Ci co pisza nie znaja historii Warpna jada tylko pobyc kilka godzin. Wypisuja co sie da. Niech sie zatrzymuja w Trzebiezy. I wara od Nowego Warpna sknerusy.
Ci
22:29, 2025-07-16
ORLEN nie jest zainteresowany nabyciem całości ani...
Nie ma się co dziwić że Orlen nie chce kupić tego czegoś.... Same problemy zero dochodów ... Same straty...
Gosc
16:29, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz