Zamknij

W sobotę otwarcie Słowiańskiego Parku Historycznego w Podgrodziu. Organizatorzy szykują mnóstwo atrakcji

14:54, 22.11.2021 MaH / Fundacja Knieja Aktualizacja: 14:57, 22.11.2021
Skomentuj

W sobotę 27 listopada o godzinie 14.00 w Podgrodziu (Gmina Nowe Warpno) otwarty zostanie Słowiański Park Historyczny. Za całe przedsięwzięcie odpowiada Fundacja Knieja, która przygotowała na sobotę mnóstwo atrakcji.

Park Historyczny powstał na ok. 4 hektarowym terenie użyczonym przez Powiat Policki. Mieści się przy wjeździe na teren Podgrodzia.

Słowiański Park Historyczny to miejsce, gdzie można doświadczyć żywej lekcji historii, wspólnej podróży w czasie, przez malowniczy las, bujne łąki, mroczne zagajniki podczas której będzie można zobaczyć jak wyglądało życie Słowian w okresie wczesnośredniowiecznym (IX-XI w).

- Pokazujemy jak wyglądała codzienność, praca, kultura i życie rodzinne Słowian. Na co dzień odwiedzających Park witają kozy, które stały się ulubienicami dzieci z sąsiedztwa. Oprócz kóz w parku można poznać czarnego kozła, lisa, owce, króliki. Niedługo do stada dołączą daniele i inne zwierzęta. Posiadamy też miejsce ogniskowe, przy którym można spożyć strawę z kociołka, pieczone kiełbaski w otoczeniu drzew i dzikiej natury – informuje prezesla Fundacji Knieja Anna Siuber. - Rekonstruktorzy przybliżać będą kulturę wczesnego średniowiecza. Odwiedzając Park będzie można poznać codzienne życie, zwyczaje i tajemnice Słowian.

Katarzynki i Andrzejki

Otwarcie Słowiańskiego Parku Historycznego zaplanowane jest w okresie zabaw andrzejkowych. Koniec listopada to dosyć magiczny czas.

- Chcemy zabrać naszych gości w świat wróżb i dobrej zabawy. Na otwarcie szykujemy wróżby, gry terenowe, strzelanie z łuku. Ogrzać będzie się można przy ognisku z kiełbaskami – mówi prezeska Fundacji Knieja Anna Siuber. - Zapraszamy wszystkich chętnych, u nas każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje.

[ZT]4931[/ZT]

 

Od siedliska leśnego do grodu warownego

Park powstawać będzie etapowo odtwarzając rozwój osadnictwa od oddalonych od siebie siedzib, przez osady do grodu warownego. Celem inwestycji jest stworzenie oferty kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej.

Etap I działalności Słowiańskiego Parku Historycznego zakłada powstanie siedlisk leśnych i wiejskich. Będzie można poznać średniowieczne stanowiska leśne takie jak węglarzy (półziemianka, mielerz, narzędzia, stanowisko dziegciu), stanowisko bartnika (narzędzia bartnicze, barć w trakcie dziania), stanowisko drwali (zabytkowe piły, siekiery), stanowisko myśliwego (szałas, broń, tablice z tropami). Oprócz stanowisk leśnych dla odwiedzających dostępna będzie osada wiejska. Pokazane będzie jak w średniowieczu uprawiano pola, jakie zwierzęta hodowano, jak mieszkano, czym się zajmowano. W kolejnych etapach Park rozrośnie się w osady a następnie zbudowany będzie gród warowny.

 

Coś dla dużych, coś dla małych

Słowiański Park Historyczny w swojej ofercie przewiduje atrakcje zarówno dla dzieci jak i młodzieży i dorosłych. Organizuje festyny, imprezy okolicznościowe, zajęcia integracyjne, warsztaty dla szkół i przedszkoli, których celem jest przybliżenie społeczności naszej historii,  problemy ochrony  bioróżnorodności  rodzimych gatunków zwierząt. Prowadzone są warsztaty i pokazy zarówno na terenie parku jak i w szkołach, przedszkolach. Niedługo ruszą również grupy rekonstrukcyjne dla różnych grup wiekowych.

Słowiański Park Historyczny prowadzony jest przez Fundację Knieja.

(MaH / Fundacja Knieja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%