W ramach projektu "Jesteśmy u siebie Program wsparcia i rozwoju społeczności lokalnych województwa zachodniopomorskiego" przygotowano wydarzenie dla lokalnej społeczności. Fundacja Knieja udostępniła miejsce – powstający Słowiański Park Historyczny i przygotowała wiele atrakcji.
Był spacer po Parku, robienie maseczek odstraszających zmory. Były również słowiańskie gry i zabawy, konkursy i ognisko z kiełbasami. Atrakcją dla najmłodszych było karmienie kóz.
[FOTORELACJA]1400[/FOTORELACJA]
W Podgrodziu (gmina Nowe Warpno) na około 4-hektarowym terenie użyczonym od Powiatu Polickiego, powstaje Słowiański Park Historyczny – pomieszanie skansenu z mini zoo.
- Chodzi o to aby przybliżyć i dzieciom i dorosłym jak wyglądało życie w średniowieczu - mówiła prezes Fundacji Knieja Anna Siuber. – Najbardziej nam zależy żeby przedstawić ginące zawody takie jak drwal, bartnik, węglarz, smolarz, dziegciarz, myśliwy.
Park będzie powstawać etapowo.
- Zaczynamy od siedlisk leśnych. To będzie ta część leśna, w której będą przedstawione leśne zawody. Następnie powstanie wioska – będą do obejrzenia zwierzęta gospodarskie, całe życie rodzinne, jak wyglądała rola, co uprawiali – mówił Anna Siuber. – Będzie można zobaczyć jak się tkało, jak się robiło garnki.
W Słowiańskim Parku Historycznym będą również zwierzęta leśne.
- Będą daniele, będą leśne ptaki, przepiórki, kuropatwy, bażanty – mówi Anna Siuber. – W części wioskowej będą kozy, owce, kury, kaczki, gęsi.
W planach jest też stworzenie grupy rekonstrukcyjnej dla dzieci. Będą odbywały się warsztaty, żeby dzieci mogły przychodzić do parku, przebierać się w stroje z epoki. Zobaczyć jak to wyglądało życie w tamtych czasach.
W parku będzie również część poświęcona religii, wierzeniom, przesądom, zabobonom. Będzie można się dowiedzieć jaki to miało wpływ na życie codzienne mieszkańców.
- Południca, przed którą trzeba było uciekać w południe z pola, bo zabijała, bo sprowadzała straszny ból głowy, to tak naprawdę porażenie słoneczne – tłumaczyła Anna Siuber.
Będzie miejsce gdzie będą rzeźby słowiańskie, będzie można zobaczyć jak wyglądały pochówki w różnym stylu np. kurhan, pogrzeb kogoś dostojnego. Swoje miejsce będzie tez miała Baba Jaga.
- Powstanie też podgrodzie gdzie będzie można zapoznać się z dawnymi rzemiosłami - mówi prezes Fundacji Knieja Anna Siuber.
Park będzie powstawał w ciągu kilku lat, etapami. Ostatecznym elementem parku będzie powstanie grodu warownego.
1 0
Kiedyś miał powstać w Podgrodziu park dinozaurów - niw wyszło. Może uda się stworzyć atrakcję turystyczną aby to miejsce ożywić
0 0
Szkoda że wcześniej o tej imprezie nie wiedziałam
1 0
Super