"Bardzo często jeżdżą z nami na misje medyczne okuliści. W rajach egzotycznych dostęp do tego typu usług medycznych jest znikomy" - przekazała dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego USK1 w Szczecinie.
Medycy ze Szczecina zawiozą do Kenii ponad 300 par okularów - poinformowała Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie. Misja humanitarna wyruszy 2 września.
Podczas misji medycy badają i dobierają szkła do potrzeb dzieci i osób starszych. Jak podkreślają lekarze ze Szczecina, wsparcie okulistyczne obywateli Kenii jest jednym z priorytetów.
"Tam na miejscu nie ma jak kupować nowych okularów, więc to, co przywieziemy np. ze Szczecina, jest dobierane pod potrzeby naszych podopiecznych. Okulary są wyczyszczone, opisane do jakiej wady mogą być przydatne. Działamy według systemu, który pozwala nam możliwie wiernie dobrać okulary pod potrzeby osób w Kenii" - dodała Petriczko.
Ponad 300 okularów, które podczas najbliższej misji zostaną zabrane do Kenii, zbierano blisko dwa lata. Dodatkowo lekarze ze Szczecina zabiorą ze sobą też m.in. opatrunki, lekarstwa, czy środki profilaktyki przeciwmalarycznej.
"Jedzie z nami jeden okulista i to od jego możliwości zależy, ile osób zostanie zbadanych. Zabieramy ze sobą nie tylko okulary, ale i sprzęt okulistyczny i optometryczny, który będzie służyć badaniu zarówno dzieci jak i osób starszych. Apelujemy do wszystkich, by nie wyrzucać okularów. One mogą być naprawdę przydatne podczas takich misji jak nasza" - apelowała Petriczko.
Misja humanitarna do Kenii ruszy 2 września br., wezmą w niej udział studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarze ze Szczecina z wieloletnim doświadczeniem w działalności misyjnej poza Europą. Misję szczecińskich lekarzy i studentów wspiera Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie.(PAP)
misz/ agz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz