Przedstawienie „Bezsenność w Gryflisie” to połączone trzy jednoaktówki Sławomira Mrożka: „Serenada”, „Lis filozof” oraz „Polowanie na lisa”, wszystkie okraszone piosenkami Kabaretu Starszych Panów. Trzy na pozór różne dramaty łączy spojrzenie na człowieka i relacje międzyludzkie, które autor odsłania z niezwykłą przenikliwością.
W „Serenadzie” wątek relacji damsko-męskich alegorycznie został przedstawiony za pomocą kurnika. To sztuka o naiwności i ciekawości, o umiejętności sterowania i manipulacji innymi dla osiągania wyznaczanego celu.
„Lis filozof” to jeden z przykładów budowania przez Mrożka sytuacji obfitującej w paradoksy, w których najważniejsze relacje między ludźmi artysta ujmuje w formę przypowieści.
„Polowanie na lisa” to z kolei na pozór prosty i lekki żart. To błyskotliwa opowiastka, która została genialnie zbudowana przez Mrożka w przewrotną, wieloznaczną i nader oryginalną alegorię. I – co trzeba podkreślić – ponadczasową.
Grupa Teatralna Gliptykos, działająca przy Gryfińskim Domu Kultury, zawiązała się spontanicznie w październiku 2010 r., a jej sceniczny debiut miał miejsce pół roku później. Ogromne zainteresowanie, z jakim spotkała się propozycja zespołu, sprawiło, że amatorska grupa postanowiła kontynuować swoją przygodę ze sceną. Założycielką Gliptykosa i reżyserką wszystkich przedstawień jest Maria Piznal, instruktorka w Gryfińskim Domu Kultury. Swoją nazwę zespół zaczerpnął od greckich słów związanych ze sztuką rzeźbienia szlachetnych kamieni. Nazwa wydaje się być jak najbardziej adekwatna dla grupy, którą tworzą wyjątkowi ludzie – bawiąc się, dają radość innym, a jednocześnie pomagają potrzebującym, ponieważ dochody uzyskane ze sprzedaży biletów-cegiełek zespół przekazuje na cele dobroczynne. Aktorzy na co dzień pełnią wiele ważnych zawodowych i społecznych ról. Na scenie pokazują się w zupełnie innej odsłonie. Mają przy tym ogromne poczucie humoru i dystans do siebie, a to nie jest cechą powszechną.
Występują:
Irena Bis, Magdalena Gazdecka-Goślinowska, Agnieszka Jarosławska, Katarzyna Kajrenius-Strzałkowska, Angelika Obitko, Maria Piznal, Jolanta Romanowska, Danuta Świderek, Joanna Ulaszewska, Jolanta Witowska, Barbara Żurowska, Rafał Ciszkiewicz, Zbigniew Hańczuk, Robert Jonasik, Dariusz Leonkiewicz, Artur Smogór, Andrzej Suszek, Dariusz Uchto.
Kiedy? 14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Gdzie? Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury (ul. Siedlecka 1A)
Bilety: Bilety w cenie 30 zł (bilet normalny) oraz 20 zł (bilet grupowy) dostępne są w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Traugutta 4. Bilety normalne można kupić również za pośrednictwem strony internetowej, zakup biletów grupowych możliwy jest jedynie na miejscu, przy ul. Traugutta 4.
Tekst: Daria Zarzeczna / Miejski Ośrodek Kultury w Policach
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Ci co pisza nie znaja historii Warpna jada tylko pobyc kilka godzin. Wypisuja co sie da. Niech sie zatrzymuja w Trzebiezy. I wara od Nowego Warpna sknerusy.
Ci
22:29, 2025-07-16
ORLEN nie jest zainteresowany nabyciem całości ani...
Nie ma się co dziwić że Orlen nie chce kupić tego czegoś.... Same problemy zero dochodów ... Same straty...
Gosc
16:29, 2025-07-15
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Najmniesze miasto prawie wieś a już ma parkomatry
Zyga
18:00, 2025-07-14
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Parkingi w Nowym Warpnie płatne? Co za deb_l to wymyślił? W tygodniu w sezonie, na wytypowanych parkingach prawie pusto, może niekiedy 3-4 samochody. Koszty utrzymania urządzeń i obsługi zeżrą cały budżet Nowego Warpna. Powodzenia Panie burmistrzu. Beze mnie w Nowym Warpnie😊
Jz
21:19, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz