[FOTORELACJA]1875[/FOTORELACJA]
Do Polic przyjechali mistrzowie capoeira z Brazylii, Polski, Grecji, Chorwacji, Austrii, aby wspólnie z młodymi adeptami tej sztuki walki, poćwiczyć jak również zachęcić innych do ćwiczenia.
Podczas festynu odbył się pokaz walki w wykonaniu mistrzów oraz wspólny trening z członkami Klubu Sportowego Capoeira Police.
Organizatorzy przygotowali również zajęcia z samoobrony i krótką lekcję sztuki walki capoeira po okiem mistrzów.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem burmistrza Polic, starosty polickiego i prezesa Trans-netu.
Capoeira to brazylijska sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Ruchy capoeira są bardzo płynne i rytmiczne. Z Brazylii, a więc z języka portugalskiego, pochodzą słownictwo i teksty piosenek.
Capoeira została stworzona w XVIII i XIX wieku przez niewolników w Brazylii (największe skupiska: Salwador, Rio de Janeiro), dla których stała się sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, ale także zabawą pozwalającą zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje. Zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich.
Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść.
Z capoeirą nieodłącznie wiąże się rytuał roda. Capoeiristas tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra – bateria. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną walkę – jogo, która niejednokrotnie przeradza się w realną agresywną walkę. Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię – axé.
Podstawowym instrumentem używanym w rodzie jest berimbau, którego rytm nadaje zarazem rytm grze prowadzonej przez graczy. Pozostałe instrumenty wchodzące w skład baterii to: atabaque, pandeiro, agogo, reco-reco, Pau de Chuva (Deszczowy Kij).
Źródło: WIKIPEDIA
Samorządowy Szlak Wodny nabiera tempa...
Police płacą za nie swoje bo burmistrz chce się podlizywać innym a o swoich ludzi miejscowych jakoś nie potrafi zadbać a co widać na fb na tym STAFO co pisze jak jak to jest naprawdę. Ten stary burmistrz był o wiele lepszy i dbał o ludzi
Aparatowy
15:50, 2025-05-17
Lepiej zapobiegać niż sądzić... spotkanie z...
Prawoskrętnym obrona dzieci nie odpowiada, jak zawsze
no tak
20:07, 2025-05-16
Kryminalni z Polic zatrzymali 30-latka podejrzanego...
Karać surowo przestępców!
Brawo policja!!
18:11, 2025-05-16
Premier zapowiedział program "Polskie Morze"...
Policzanin! Napisz jeszcze z 50 razy „precz” bo niczego innego nie potrafisz😀
Hej
17:23, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz