Zamknij
REKLAMA

Wybrano ofertę na opracowanie projektu tunelu pod Odrą

10.51, 21.09.2022 źródło: GDDKiA
Skomentuj Wizualizacja przekroju tunelu pod Odrą, fot. GDDKiA
REKLAMA

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wybrana została najkorzystniejsza oferta na opracowanie projektu budowlanego dla odcinka drogi ekspresowej S6 Police - Goleniów, czyli fragmentu Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS).

 

Prace, za 39,8 mln zł, zrealizuje firma Voessing Polska. Teraz pozostali wykonawcy mają 10 dni na ewentualne odwołania od wyboru oferty.

- Do końca tego miesiąca powinniśmy wybrać ofertę najkorzystniejszą również dla zadania obejmującego odcinek Kołbaskowo – Police – informuje GDDKiA.

 

Przetarg w podziale na dwie części

Przetarg na opracowanie dokumentacji dla S6 ZOS składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy odcinków Kołbaskowo - Dołuje i Dołuje - Police. Łączna długość tych odcinków to 25,5 km. Druga część, dla której dzisiaj została wskazana oferta najkorzystniejsza, dotyczy odcinka Police - Goleniów o długości 23,41 km. Zawiera on planowany tunel pod Odrą o długości ok. 5 km.   

Na wykonanie projektu budowlanego dla odcinka tunelowego przewidziano 15 miesięcy.   

 

Drugi tunel na Pomorzu Zachodnim

Zachodnia Obwodnica Szczecina będzie miała długość ok. 48,6 km. Ominie aglomerację szczecińską od zachodu i północy. Droga na wysokości Polic przejdzie pod Odrą tunelem.   

Sąsiedztwo instalacji przemysłowych Zakładów Chemicznych w Policach spowodowało konieczność wydłużenia tunelu z 3,5 do 5 km. Będzie to drugi, obok budowanego tunelu pod Świną, obiekt tego typu na Pomorzu Zachodnim i jednocześnie najdłuższy tunel w Polsce.  

 

Zachodnie obejście odciąży Szczecin

Nowa trasa będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6 omijającego Szczecin od południa oraz wschodu i razem z nim utworzy ring wokół miasta. Droga znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu na terenie woj. zachodniopomorskiego.   

Szczególne znaczenie będzie miała dla Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła S3/S6 Goleniów Północ, trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu kilkukrotnie. Z centrum Szczecina wyprowadzona zostanie znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdy jadące do zakładów.   

 

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina znajduje się w projekcie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. Wcześniej droga była planowana do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

(źródło: GDDKiA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

SceptykSceptyk

2 0

Mam nadzieję, że dożyję ( mam 35l.) tej inwestycji ;) jak również SKM, na którą najbardziej czekam... 16:15, 21.09.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

TomekTomek

3 0

Gosciu! Ja czekam i czekam od tamtego pokolenia. I nie doczekam sie. Mam 75 lat a do pracy na Turzyn osobowym jechalem z Polic a nawet do Choszna i byl nawet do Pily. Nie czekaj, ale polec swoim dzieciom HA HA.👎🙂 18:56, 21.09.2022


..

0 1

I po co ci tego doczekać? Tunel nawet nie będzie dla pieszych/ rowerzystów dostępny, więc nawet sobie rowerkiem nie śmigniesz nad morze. Poza tym mnóstwo terenów wzdłuż linii średniego napięcia zostanie zasmrodzone i zagłuszone rykiem silników samochodowych, bo ma tamtędy bieg droga ze zjazdu Z ZOŚki do ul. przęsocińskiej. 19:08, 22.09.2022


Tomek Tomek

2 0

NIE COSZNA TYLKO CHOSZCZNA .przepraszam za blad.🙁 19:00, 21.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PoliczaninPoliczanin

2 0

Zobaczymy tunel jak wyryją go krety.
Podobnie jak i obwodnicę.
Propaganda przedwyborcza. 07:44, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%