[FOTORELACJA]2608[/FOTORELACJA]
- Z naszego punktu widzenia gmina Police ma być miejscem, w którym oferujemy dobry komfort życia. Mamy dobrą edukację, rozwijamy kulturę, ale dobra opieka medyczna to jest podstawa dobrze funkcjonującego społeczeństwa – mówił burmistrz Krystian Kowalewski. – Dzisiejsze porozumienie jest bardzo ważne, pokazuje, że z jednej strony jest dobra wola i dobra atmosfera ku temu abyśmy mogli razem wykonać parę cennych projektów.
Jak podkreślał burmistrz, służba zdrowia to są koszty, za to bezpieczeństwo, tę opiekę trzeba płacić.
- My jako samorząd gminny nie uchylamy się od tego obowiązku. Moim głównym zadaniem jest, aby na wszystko, co jest potrzebne, starczyło pieniędzy. (...) Na opiekę medyczną w gminie Police pieniędzy ma nie brakować i w ramach naszych możliwości i rozsądku chcemy wesprzeć rozwój tej dziedziny w gminie Police – mówił Krystian Kowalewski.
Współpraca będzie obejmować szereg działań prozdrowotnych, edukacyjnych oraz inwestycyjnych mających na celu zwiększenie dostępności do usług medycznych, oraz wsparcie profilaktyki zdrowotnej wśród lokalnej społeczności.
- Profilaktyka jest najważniejsza, są tu z nami bardzo sławne kobiety z Chemika Police, cieszę się, że panie zgodziłyście się zostać "twarzami" naszej akcji związanej z profilaktyką czy nowotworami piersi – mówił dyrektor szpitala Konrad Jarosz. – Razem z paniami chcemy zrobić tę akcję, abyśmy mogli zbadać mieszkanki gminy Police, żebyśmy wyłapywali te przypadki na jak najwcześniejszym momencie po to aby nie było dramatów ludzkich. To jest najważniejsza wartość, abyśmy zmniejszyli śmiertelność.
Drugim wyzwaniem jak podkreślał dyrektor szpitala, jest opieka nad osobami w wieku podeszłym czy opieka długoterminowa.
- Są osoby, które wymagają opieki zinstytucjonalizowanej. To jest zadanie samorządu, które chcemy razem podjąć, chcemy razem wspólnie pójść i lobbować za tym, żeby ośrodek opieki długoterminowej powstał tu na terenie gminy, bo takowego nie ma w tej części regionu. My mamy kompetencje, mamy możliwości państwo macie zobowiązania – mówił dyrektor Konrad Jarosz.
Podczas spotkania w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach, głos zabrał prof. dr hab. n. med. Piotr Prowans kierujący Kliniką Chirurgii Plastycznej, Endokrynologicznej i Ogólnej w polickim szpitalu.
- Chirurgia piersi, którą się zajmujemy to nie tylko rekonstrukcja po amputacji nowotworowej, nie tylko korekta wad rozwojowych, ale także chirurgia onkologiczna. Podstawą jest wczesne rozpoznanie. Żeby powiedzieć kobiecie, że ma zdrowe piersi, to trzeba mieć urządzenie wysokiej klasy, które widzi wszystkie najdrobniejsze zmiany. Wówczas tego raka piersi można wyleczyć całkowicie – mówił Piotr Prowans.
Jak mówił profesor, to nie jest choroba, która dotyczy tylko kobiet dojrzałych. To dotyczy także kobiet młodych.
- Temat jest mi bardzo bliski. W zeszłym roku byłam jedną z pacjentek onkologicznych. Jestem młodą kobietą. Wydawało mi się, że te sprawy mnie nie dotyczą, a jednak mnie dotyczyły. Z naszej strony mogę Państwa zapewnić, że będziemy brać czynny udział we wszystkich kampaniach, które będą miały na celu poszerzenie tej świadomości. Profilaktyka przede wszystkim i wczesne wykrywanie takich problemów to jest klucz do sukcesu – mówiła kapitan Chemika Police Martyna Grajber-Nowakowska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz