Zamknij

Podpisano List Intencyjny w sprawie Akademii Wodorowej

18.05, 10.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14.02, 11.01.2023
Skomentuj

Od 23 marca 2023 roku rusza druga w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podpisały 9 stycznia list intencyjny w sprawie utworzenia i prowadzenia Akademii Wodorowej, która powstanie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, powołanej pod koniec listopada 2022 r.

 

- Jesteśmy największym producentem wodoru w Polsce, a nasz region ma ogromny potencjał w zakresie rozwoju technologii wodorowych. Rozgałęzienie źródeł energii będzie wyzwaniem, które stworzy podstawę do rozwoju nie tylko „Zielonych Azotów”, ale również wpłynie na rozwój środowiskowy i gospodarczy kraju. Nasze założenia muszą być wsparte właściwymi kompetencjami, które należy wciąż rozwijać. Wierzę, że podpisany list intencyjny będzie przykładem kooperacji, która bardzo szybko zmaterializuje nasze dążenia do rozwoju Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej  – powiedział prezes Grupy Azoty Police Mariusz Grab.

Głównym celem Akademii będzie szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych.

 -Dzięki liderowi innowacji w naszym województwie – Grupie Azoty Police, rozpoczniemy wartościowy program edukacyjny dla studentów i absolwentów polegający na przygotowaniu przez nich projektów związanych z zastosowaniem wodoru w transformacji energetycznej naszego kraju – powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Celem Akademii będzie także wymiana myśli pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Uczestnicy poznają działania instalacji produkcyjnych funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym.

Według ekspertów surowiec ten będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w procesie systematycznego ograniczania emisji dwutlenku węgla w sektorach trudnych lub wręcz niemożliwych do zelektryfikowania, takich jak niektóre gałęzie przemysłu – lotnictwo, żegluga czy transport ciężki.

Wodór to paliwo przyszłości, potrzeba więc specjalistów, którzy tę przyszłość pomogą budować.

Akademia Wodorowa to udział studentów w innowacyjnych projektach, to także wyjątkowa okazja, aby stać się aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej Polski.

Najlepsi absolwenci będą mogli odbyć staże i związać swoją przyszłość np. z Grupą Azoty.

W pierwszej edycji Akademii Wodorowej mogą wziąć udział studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz absolwenci uczelni, którzy nie ukończyli 27 lat. Kandydat musi wykazać się średnią ocen ze studiów wyższą niż 4,0 i wykonać projekt w ramach zadania rekrutacyjnego.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%