Zamknij

Polimery Police bliskie uruchomienia. Pierwsza dostawa propanu do nowego gazoportu w Policach [foto]

14:10, 22.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:11, 11.01.2023
Skomentuj

Gazowiec „Guadalupe Explorer” dostarczył w czwartek 22 grudnia pierwsze 22 tys. ton propanu, które zostaną przeładowane do zbiorników propanu na terenie Morskiego Terminalu Gazowego inwestycji Polimery Police, a następnie posłużą do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu. Dostawa realizowana jest w ramach umowy na zakup propanu z firmą Trafigura PTE Ltd. na kwotę ok. 250 mln dolarów. Dzięki umowie zabezpieczone zostało ponad 50 proc. zapotrzebowania Grupy Azoty Polyolefins na surowiec w latach 2023-2024.

[FOTORELACJA]1693[/FOTORELACJA]

W wydarzeniu z okazji pierwszej dostawy propanu udział wzięli m.in. Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc, Wiceprezesi Zarządu Grupy Azoty S.A. Mariusz Grab i Grzegorz Kądzielawski oraz Prezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins Andrzej Niewiński.

List od Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina odczytał Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

- Projekt Polimery Police jako budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego może być śmiało uznany za inwestycję przyszłości. Polipropylen jest uniwersalnym tworzywem sztucznym, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnej gospodarki – napisał minister Jacek Sasin. – Serdecznie gratuluję całemu Zarządowi spółki, a także wszystkim, którzy na co dzień przyczyniają się do realizacji tej strategicznej inwestycji. Mam nadzieję, że stanie się ona dumą dla całej Grupy Azoty, przynosząc jak najlepsze korzyści w przyszłości.

Projekt Polimery Police realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do inwestycji, tj. propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki – dwa na propan o pojemności 40 tys. m3 każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m3.

- Zrealizowana dostawa propanu potwierdza, że budowa nowej fabryki Polimery Police wchodzi w finalną fazę inwestycji. Całościowy postęp prac wynosi już ponad 98 proc., a przeładowanie propanu do zbiornika usytuowanego w nowym polickim gazoporcie należy traktować jako symboliczny początek kończenia budowy nowego kompleksu chemicznego. Tym samym, w przyszłym roku będziemy uruchamiać inwestycję, dzięki której Grupa Azoty i Polska dołączą do europejskiej czołówki w produkcji polipropylenu i będą jednymi z największych wytwórców w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Propan i etylen będą przechowywane w kriogenicznych zbiornikach w stanie płynnym, przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego i w temperaturze wrzenia – 42 st. C (propan) i -104 st. C (etylen). Zbiorniki są wykonane w konstrukcji dwupłaszczowej, co oznacza, że w widocznym zbiorniku zewnętrznym znajduje się drugi zbiornik – wewnętrzny, w którym znajdować się będzie ciecz. Przestrzeń międzypłaszczowa wypełniona jest materiałem izolującym – perlitem. Płyty denne zbiorników będą podgrzewane, dzięki czemu grunt pod zbiornikami nie będzie narażany na zamarzanie od niskich temperatur cieczy i wypaczanie.

- Ta dostawa dzisiejsza, otwarcie Gazowego Portu Morskiego w Policach, to również szansa dla dalszego rozwoju województwa zachodniopomorskiego. (…) To jest dopiero początek rozwoju tego miejsca. Gazoport otwiera możliwości, sami już tego doświadczamy, ustawia się tutaj, w Policach, kolejka inwestorów, którzy widzą możliwości przeładunkowe, możliwości komunikacyjne, które stwarza ten port, na dalsze inwestycje i rozwój tej gminy, rozwój gospodarki Polski – mówi Mariusz Grab, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A.

Guadalupe Explorer to nowoczesna jednostka przeznaczona do przewozu gazu LPG w stanie skroplonym. Statek wybudowano w 2022 roku w stoczni w Korei Płd., ma 189 m długości, 28 m szerokości, 10,5 m zanurzenia i jest jedną z największych tego typu jednostek zwijających do zespołu portów Szczecin – Świnoujście. Jej wejście do Portu Morskiego w Policach możliwe było dzięki pogłębieniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 m.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%