Zamknij
REKLAMA

42 rocznica Porozumień Sierpniowych

14.00, 30.08.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

30 sierpnia, w 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania związku zawodowego NSZZ SOLIDARNOŚĆ a także w 34. rocznicę zakończenia strajków szczecińskich, pod pomnikiem "Ludziom Solidarności" w Policach i bramą stoczni w Szczecinie, kwiaty złożyli: przedstawiciel Grupy Azoty Police Pani Anna Tarocińska oraz członkowie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Zakłady Chemiczne "POLICE"

 

Strajki, do których doszło w 1980 roku na Wybrzeżu, były wywołane pogarszającą się sytuacją ekonomiczną kraju. Doprowadziły one do podpisania czterech porozumień między ówczesnym rządem, a komitetami strajkowymi. Pierwsze porozumienie podpisano w Szczecinie – 30 sierpnia 1980. Kolejne:  31 sierpnia 1980 w Gdańsku, 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września 1980 w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza).

Podczas uroczystości w Szczecinie Doradca Prezydenta RP Paweł Mucha odczytał list Prezydenta RP:

„Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności. Ludzie pracy z Lublina, Szczecina, Gdańska, Jastrzębia–Zdroju, Dąbrowy Górniczej oraz wielu innych miejscowości z niezwykłą odwagą i determinacją podjęli masowe akcje protestacyjne. Nie dali się zastraszyć, okłamać  ani podzielić. Nie zadowolili się pustymi deklaracjami władz PRL. Strajkowali do skutku, bo byli świadomi swojej siły – płynącej z jedności i wzajemnego wsparcia, z przekonania o słuszności ich sprawy, z zakorzenienia w tysiącletniej polskiej historii i kulturze.”

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%