Zamknij

Od dzisiaj 7-dniowa izolacja. Zmieniają się też zasady dotyczące kwarantanny

18:13, 15.02.2022 Aktualizacja: 18:16, 15.02.2022
Skomentuj

Od 15 lutego skrócona do 7 dni zostaje izolacja domowa, dla osób u których stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Zlikwidowano również kwarantannę z kontaktu.

 

Zasady izolacji domowej

Izolacją domową zostaje objęta osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2, chyba że została ona skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji.

Izolacja domowa trwa 7 dni.

Przy czym lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia będzie tego wymagał.

 

Izolacja domowa a praca zdalna

Będąc na izolacji domowej, czując się dobrze, można pracować zdalnie. Trzeba ustalić to ze swoim pracodawcą. Za pracę w okresie izolacji domowej przysługuje wynagrodzenie za pracę.

 

Wszystko o kwarantannie

Kwarantanna to termin, który towarzyszy nam na co dzień od początku epidemii koronawirusa. Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 

Kwarantanna trwa:

5 dni – jeśli udzielasz świadczeń chorym na COVID-19 (np. jesteś lekarzem, pielęgniarką), jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Ochrony Państwa,

7 dni – po wystawieniu skierowania na test, okres izolacji domownika – kiedy mieszkasz z osobą, która jest w izolacji.

7 dni – jeśli wracasz z zagranicy.

Przeważnie kwarantannę zaczynasz wtedy, gdy inspekcja sanitarna skontaktuje się z tobą. Podczas rozmowy z pracownikiem sanepidu dostaniesz informację o tym, jak długo będzie trwała twoja kwarantanna, a twoje dane zostaną umieszczone w tzw. systemie EWP.

 

Kto podlega kwarantannie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowej kwarantannie podlegasz, jeśli:

  • - masz skierowanie na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 – kwarantanna jest nakładana automatycznie i trwa od dnia, w którym wystawiono skierowanie na test, do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu, który automatycznie zwalnia z obowiązkowej kwarantanny (kwarantanna kończy się najpóźniej po 7 dniach, które liczone są od dnia po dniu otrzymania skierowania),
  • - mieszkasz z osobą zakażoną (izolowaną) – od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną przez cały okres jej izolacji. Jeśli jesteś zaszczepiony/a możesz wykonać test - negatywny wynik zwolni Cię z kwarantanny.
  • - wracasz z zagranicy.

Jeśli udzielasz świadczeń chorym na COVID-19, jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem twoja kwarantanna będzie trwała 5 dni. Nie stosuje się jej, jeżeli codziennie przez 5 dni przed pracą/służbą będziesz robić test antygenowy i uzyskiwać ujemny wynik.

 

Kogo kwarantanna nie obejmuje?

Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają:

  • - osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną COVID-19,
  • - osoby, które mieszkają z osobą na kwarantannie (osoba na kwarantannie to osoba zdrowa, która np. wróciła z zagranicy).
  • - osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. UWAGA! Jeśli jesteś zaszczepiony, ale mieszkasz z osobą, która jest zakażona COVID-19, musisz odbyć obowiązkową kwarantannę. Możesz wykonać test - negatywny wynik zwalnia Cię z kwarantanny.
  • - ozdrowieńcy, czyli osoby, które chorowały na COVID-19, nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Uwaga! Kwarantanna dotyczy osób zaszczepionych i ozdrowieńców, jeśli mieszkają z osobą, która ma koronawirusa. Możesz wykonać test - negatywny wynik zwolni Cię z kwarantanny.

 

Od kiedy zaczyna się kwarantanna?

Kwarantanna osoby skierowanej na badanie z zasady trwa 7 dni od dnia wystawienia skierowania przez lekarza do czasu uzyskania wyniku ujemnego.

Jeśli mieszkasz z osobą chorą na koronawirusa (która ma pozytywny wynik testu), musisz poddać się rzeczywistej kwarantannie już od momentu uzyskania przez współmieszkańca dodatniego wyniku testu, zanim powiatowa inspekcja sanitarna, w ramach wywiadu epidemiologicznego, zadzwoni do ciebie i wprowadzi twoje dane do systemu.

 

Zasady obowiązujące podczas kwarantanny:

  • - nie opuszczaj miejsca zamieszkania, zakaz obejmuje też spacery z psem, wyjścia do sklepu czy do lekarza,
  • - w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to do lekarza pierwszego kontaktu,
  • - postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza, sanepidu oraz innych służb,
  • - współpracuj ze służbami, w tym z sanepidem i policją w zakresie kontroli przebywania w miejscu zamieszkania podczas trwania kwarantanny,
  • - zainstaluj aplikację Kwarantanna domowa (do pobrania na stronie: aplikacja Kwarantanna domowa).

 

Skąd informacja o objęciu kwarantanną?

Informacja o objęciu kwarantanną zostanie zarejestrowana w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). Dostęp do tego systemu ma m. in  Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Status związany z kwarantanną, możesz sprawdzić poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKE)

Państwowa Inspekcja Sanitarna nie wydaje decyzji związanych z objęciem kwarantanną. Nałożenie kwarantanny przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest dokumentowane wpisem w systemie EWP.

 

Kwarantanna a świadczenia pieniężne

Informacja o kwarantannie w systemie EWP jest dostępna również dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który udostępnia je pracodawcom na profilu PUE ZUS. Podstawą wypłaty świadczenia z tytułu choroby (wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego) za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja w systemie.

Jeśli na kwarantannę skierowała cię Państwowa Inspekcja Sanitarna, masz prawo do świadczenia chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłku chorobowego). Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Wsparcie w czasie kwarantanny

Jeśli podczas kwarantanny potrzebujesz pomocy, np. w robieniu zakupów, możesz skontaktować się w lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej.

 

Konsekwencje nieprzestrzegania kwarantanny

Kontrolę realizacji obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialnej. Przepisy prawa przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które nie przestrzegają kwarantanny. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

(mah)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%