Zamknij
REKLAMA

Leczenie e-uzależnień – pilotażowy program  dla młodych osób

12:19, 13.01.2022 | MaH
Skomentuj
REKLAMA

Terapia e-uzależnień to nowy, pilotażowy program  dla młodych osób, które nie mogą się obejść bez komputerów, smartfonów i tabletów.

Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat! Powszechny dostęp do nowych technologii i ich nadużywanie może uzależnić, szczególnie w czasie pandemii COVID-19. Śledzenie godzinami mediów społecznościowych lub nałogowe granie na telefonie komórkowym nie pozostają bez wpływu na zdrowie tak fizyczne, jak i psychikę oraz zachowanie dzieci i młodzieży.

Narodowy Fundusz Zdrowia, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, uruchomił pilotażowy program dla młodych osób, które nie mogą się obejść bez komputerów, smartfonów i tabletów. Pilotaż potrwa do połowy 2023 roku. Ma pomóc dzieciom i młodzieży, problemowo korzystającym z nowych technologii cyfrowych, wyjść z uzależnienia, a terapeutom - znaleźć najlepszy na to sposób.

W dziesięciu na razie, specjalistycznych ośrodkach w kraju, najmłodsi i ich rodziny już mogą bezpłatnie otrzymać profesjonalną pomoc psychologiczną.

Jednym z realizatorów pilotażowego programu jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Profilaktyczno-Społeczna „NZOZ PPS” w Szczecinie przy ul. Klonowica 1A.

Poradnia obejmuje opieką dzieci i młodzież w wieku szkolnym, aż do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. 

Terapia trwa do 12 tygodni, a nawet dłużej, jeśli tego wymaga stan pacjenta. Składają się na nią porady lekarskie (w tym diagnostyczna i terapeutyczne), opieka psychologa oraz sesje psychoterapii: indywidualnej, rodzinnej, grupowej oraz psychoedukacja.

Na leczenie w ramach pilotażu nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się do placówki.

Leczenie jest bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Program oddziaływań terapeutycznych ma na celu ograniczenie symptomów problemowego korzystania z nowych technologii cyfrowych przez:

1) ograniczenie zachowań związanych z problemowym korzystaniem z nowych technologii cyfrowych;

2) zwiększenie wiedzy i samoświadomości w odniesieniu do problemowego korzystania z nowych technologii cyfrowych;

3) poprawę stanu zdrowia psychicznego;

4) poprawę funkcjonowania społecznego.

 

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku, blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z Internetu. Ponad 80% w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Telefonu używa niemal 64% dzieci w wieku 7-9 lat. W grupie 10-12 lat to już prawie 92%. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat 

Źródło: NFZ Szczecin

(MaH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%