Zamknij

Wolni od… braku czasu na czytanie bajek

14:05, 31.10.2021 | MaH
Skomentuj
REKLAMA

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są  nieodzownym elementem naszego dzieciństwa.

Bawią nas, uczą, pomagają poznawać prawdę o świecie i życiu, dają nam wzór do naśladowania, a czasem uwrażliwiają na problem rozpoznania zła.

Bajki pełnią znaczącą rolę w naszym rozwoju.

Na półkach w księgarniach czy też w bibliotekach istnieje wiele  propozycji dla różnych odbiorców-czytelników, dużych i małych. Szczególnie w sytuacji kryzysu emocjonalnego.

Na przykład celem bajek terapeutycznych jest wprowadzenie zmian do zachowań dziecka, które uczą empatii, dobrych relacji z ludźmi, przyjaźni oraz uczą jak radzić sobie ze strachem i smutkiem.

Bajki relaksacyjne są najkrótsze i mają na celu wyciszenie i zmniejszenie napięcia emocjonalnego.

Opowiadania psychoterapeutyczne skierowane są do dzieci najbardziej potrzebujących emocjonalnie i psychologicznie. Zaspakajają potrzeby, gdy przez trudną sytuację życiową potrzeby te nie są zaspokajane w inny sposób. Dowartościowują, dają poczucie zrozumienia, akceptacji, oswajają trudne emocje i pomagają zwalczać lęk przed nimi.

Bajki pokazują, że ludzie są różni, bo świat jest różnorodny, a odmienność nigdy nie powinna być powodem do odrzucenia lub ośmieszania drugiej osoby. Pozwalają oswoić obce i nieznane, znoszą dystans, uczą tolerancji. Poprzez swoich bohaterów i ich kolejne przygody uczą jak radzić sobie z  nieśmiałością i wieloma sytuacjami, które nas zawstydzają oraz onieśmielają.

Jak widać - CZYTANIE, bądź OPOWIADANIE BAJEK to nie tylko przyjemność płynąca z kontaktu z dzieckiem ale INWESTYCJA w jego rozwój.

Niejednokrotnie my dorośli z braku czasu szukamy usprawiedliwienia na swój brak czasu dla dziecka włączając mu telewizor lub komputer???

Być może zamiast włączonego SPRZĘTU, warto usiąść z dzieckiem i wspólnie przeczytać np. bajkę.

Wspólne czytanie bajek, baśni, książek jest DOSKONAŁE na BUDOWANIE WIĘZI, bliskości, wrażliwości i ciekawości świata naszych pociech.

Korzyści z czytania są jak widać ogromne.

Pragniemy więc zachęcić Państwa, Rodziców, Dziadków, starsze rodzeństwo do Wspólnego spędzania czasu i czytania.

Nasze biblioteki szkolne, miejskie, księgarnie posiadają wiele interesujących propozycji dla każdego !!!

,,Czy to bajka ,czy nie bajka
Myślcie Sobie, jak tam chcecie
A ja przecież Wam powiadam
Krasnoludki są na świecie”(Maria Dąbrowska Krasnoludki)

#TrzymajmysięRazem - realizatorzy programu Wolni Od

(MaH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%