Zamknij

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu coraz popularniejsza

10:02, 18.06.2021
Skomentuj

Od uruchomienia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu nie minął nawet miesiąc, a już widać, że ta forma korzystania z szybkiej porady lekarskiej czy pielęgniarskiej sprawdza się.

Do tej pory udzielono blisko 6,5 tys., porad z czego 43% stanowią porady lekarskie, a pozostałe – to pielęgniarskie. Pacjenci dzwonią najczęściej w weekendy, między 18.00 a 21.00. Dzięki wystarczającej liczbie konsultantów, średni czas oczekiwania na połączenie wynosi niespełna minutę. 

Porady na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu udzielane są także w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Kiedy możemy korzystać z  Teleplatformy Pierwszego Kontaktu? Wtedy   gdy nasza przychodnia jest zamknięta, czyli w dni powszednie po godz. 18 do 8 rano, a w dni wolne od pracy – całodobowo. W jakich sytuacjach?

- w razie nagłego zachorowania,  

- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów, które wskazują  na stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,

- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na nasz stan zdrowia.

Po wybraniu numeru 800 137 200 pacjent najpierw rozmawia z pielęgniarką lub położną, które weryfikują status ubezpieczenia osoby dzwoniącej. Podczas połączenia pacjent może liczyć na profesjonalną konsultację, w czasie, której pielęgniarka lub położna mogą wystawić e-receptę lub udzielić porad co do dalszego postępowania. W razie potrzeby, pacjent będzie mógł porozmawiać z lekarzem, a także otrzymać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, personel medyczny zaleci wizytę w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, zaleci wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

Połączenie z numerem TPK – 800 137 200  – jest bezpłatne i może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona osób mieszkających w naszym kraju i ubezpieczonych, w tym zatrudnionych u nas cudzoziemców. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%