Tegoroczni ósmoklasiści będą mieli więcej czasu na napisanie egzaminu na koniec szkoły podstawowej. Zgodnie z nowymi przepisami ich egzamin z polskiego będzie trwał 150 minut, z matematyki - 125 minut, a z języka obcego nowożytnego - 110 minut - podał w piątek resort edukacji.
Resort argumentuje, że wydłużenie czasu trwania egzaminu dla wszystkich uczniów pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami i na dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę.
"Umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym itp., na pomyślne rozwiązanie zadań egzaminacyjnych" - napisało MEN.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Nie ma jednak określonego minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Jak dodał resort, kolejne zmiany wprowadzone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty wynikają z niedawnej nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nią egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany z wykorzystaniem Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO).
MEN poinformowało, że nowela ta determinuje konieczność dokonania w rozporządzeniu zmian dostosowujących.
"Wprowadzono zmianę polegającą na skróceniu z dwóch lat do sześciu miesięcy okresu przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Wynika to m.in. z konieczności ujednolicenia okresu archiwizowania dokumentacji egzaminacyjnej" - wyjaśniło.
Resort zaznaczył, że w związku ze zmianami Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory i komunikaty, które uwzględniają informację o nowym czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu, w tym dla uczniów rozwiązujących zadania w arkuszach w dostosowanej formie.
Na stronie CKE są: informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów obowiązujące od roku szkolnego 2024/2025 i informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązujące w roku szkolnym 2024/2025. Ponadto znalazły się tam komunikaty dyrektora CKE: w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 i w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025.
Szczegółowe informacje o egzaminie są na stronie https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/. (PAP)
pak/ joz/
Być jak Van Gogh – plener malarski [zapowiedź]
Ale czemu jedynie odtwórczo van Gogh? Ja bym postawił na kreatywność malarzy - może choćby lokalne krajobrazy? Kreatywność zawsze i wszędzie mile widziana.
lol
22:40, 2025-05-15
Premier zapowiedział program "Polskie Morze"...
Dochody ZMPSiŚ są, zgodnie z ustawą o portach i przystaniach morskich, wydawane wyłącznie na utrzymanie, rozwój i modernizację portów w Szczecinie i Świnoujściu. Portowe spółki eksploatacyjne opodatkowane są identycznie, jak każda inna firma. Żadna korporacja czy firma ulokowana w Warszawie nie płaci podatków w Szczecinie, chyba że ma tu nieruchomości, od których podatek pobiera gmina - przykładowo warszawski OGP Gaz- System S.A płaci gminie Świnoujście podatek od nieruchomości zajętej przez terminal LNG, należący do tej spółki.
lol
22:28, 2025-05-15
Premier zapowiedział program "Polskie Morze"...
Ile kasy płynie z podatków korporacji i firm ulokowanych w Warszawie do Szczecina a ile kasy odpływa bezpowrotnie ze szczecińskiego portu do centrali??
Mam pytanie
21:30, 2025-05-15
Samorządowy Szlak Wodny nabiera tempa...
SKM -e do Trzebieży też przespali
wolny
13:35, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz