Zamknij
REKLAMA

Wraca obowiązkowa służba wojskowa? Przepisy już gotowe

06.00, 13.08.2022 Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. Daniel Wiśniewski
REKLAMA

Projekt rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy odbywających obowiązkową zasadniczą służbę wojskową trafił do uzgodnień międzyresortowych. Eksperci wskazują, że przepisy mają drugie dno. 

- Proponowane przepisy przewidują m.in. dodatki za służbę na morzu, wykonywanie prac podwodnych, za zadania związane z bezpośrednim udziałem w oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych, za służbę poza macierzystą jednostką, w warunkach szkodliwych dla zdrowia, a także dodatek desantowy – podaje serwis money.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej wskazuje, że nowe przepisy to "aktualizacja siatki pojęciowej", ale eksperci z serwisu prawo.pl domniemają, że „rząd może w ten sposób szykować grunt pod obowiązkowy pobór, ale nie powszechny, a selektywny”.

Wróci powszechna służba wojskowa? Eksperci zgodni

Dr Tomasz Pawłuszko, ekspert z zakresu obronności Instytutu Sobieskiego w rozmowie z serwisem prawo.pl, wskazuje, że może to być "przygotowywanie przepisów na wypadek przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej". 

- Na pewno nie będzie powszechnego poboru z przyczyn politycznych - wskazuje generał broni Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych RP.

Jak dodaje, może chodzić o formę poboru selektywnego. 

- Mogą to być na przykład uczniowie z klas wojskowych, którzy po odbyciu zasadniczej służby będą mogli wstąpić do uczelni wojskowych. Myślę, że jest to pomysł na oswajanie społeczeństwa z obowiązkową służbą wojskową, na razie taką małą stróżką, wąską dróżką - dodaje. 

Wojsko ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy

Zgodnie zapowiedziami Ministerstwa Obrony Narodowej wojsko ma liczyć 300 tysięcy żołnierzy. Obecnie ich liczba (zawodowych i WOT) liczy ok. 145 tysięcy. 

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%