Niemcy rozważają możliwość stworzenia "żelaznej kopuły". Miałaby ona być stworzona na wzór izraelski i zostać rozciągnięta także na inne kraje, w tym Polskę.
Jak wskazuje Bild am Sonntag kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozważa stworzenie tarczy antyrakietowej, która miałaby być elementem pakietu modernizacji Bundeswehry.
Plan ten został ogłoszony kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę.
Jak podają media Niemcy miałyby kupić izraelski system Strzała 3, który tworzy on wielowarstwową tarczę antyrakietową Izraela wraz z Żelazną Kopułą (Iron Dome), Procą Dawida (David's Sling) i Strzałą 2.
- Bundeswehra ocenia, że całe Niemcy znajdują się w zasięgu rosyjskich systemów rakietowych. Wystrzelona z obwodu Kaliningradzkiego rosyjska rakieta Iskander mogłaby po pięciu minutach trafić cel np. w Berlinie - wskazuje Radio Zet powołując się na niemieckie media.
System ten mógłby objąć także Polskę, Rumunię i kraje bałtyckie.
- Radary antyrakietowe typu Super Green Pine rozstawione zostałyby w trzech miejscach w Niemczech i przesyłały dane do krajowego systemu dowodzenia w mieście Uedem niedaleko Düsseldorfu. Niemcy przekazywaliby informacje o potencjalnym ataku zagrożonym sojusznikom - podaje Radio Zet.
Jeśli doszłoby do tego Polska musiałaby ponieść koszt zakupu rakiet Strzała 3, które pozwoliłyby na zestrzelenie celu.
Choć decyzja jeszcze nie zapadła to system mógłby działać już od 2025 roku.
- Musimy lepiej chronić się przed zagrożeniem ze strony Rosji. Do tego potrzebujemy ogólnoniemieckiej tarczy antyrakietowej. Izraelski system Strzała 3 to dobre rozwiązanie. Możemy również rozciągnąć Żelazną Kopułę na sąsiednie kraje. W ten sposób odegralibyśmy kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa Europy - mówił dla Bild am Sonntag Andreas Schwarz z SPD.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu police24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz