Sześć starożytnych monet, m.in. brąz ptolemejski z II w. p.n.e. i drachmę partyjską Vardanesa (I w. n.e.), ujawnili w przesyłkach ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich funkcjonariusze KAS w Szczecinie. Według deklaracji nadawcy w kopertach miały być metalowe żetony.
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowali przesyłki.
"Faktycznie, znajdowały się tam trzy metalowe elementy, jednak nie były to zwykłe żetony, lecz stare monety. Na podstawie wstępnej analizy zdjęciowej, którą przeprowadził specjalista z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, udało się ustalić, że monety te są zabytkami archeologicznymi. Ich stan zachowania wskazuje, że zostały pozyskane przez odkrycia lub wykopaliska. Były nieoczyszczone z ziemi" - przekazał rzecznik KAS w Szczecinie Maciej Koniuszewski.
Rzecznik poinformował, że w kopertach ujawniono prawdopodobnie drachmy partyjskie Vardanesa (z lat 40-47 n.e.), brąz ptolemejski (180-116 r. p.n.e.) i bliżej nieokreśloną monetę z Judei.
Koniuszewski zastrzegł, że KAS nie może upublicznić danych nadawcy i odbiorcy przesyłek. Poinformował, że monety ujawniono podczas odprawy celnej w punkcie Poczty Polskiej w Szczecinie.
"Takie monety uznaje się za zabytki. Doszło zatem do naruszenia przepisów wspólnotowych w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury" - podkreślił Koniuszewski.
Dodał, że zgodnie z informacjami na stronie internetowej służb celnych ZEA, wywóz artefaktów kulturowych i innych przedmiotów o znaczeniu dla kultury jest również zabroniony.
Drachmy sprzed 2000 lat można kupić na popularnych portalach aukcyjnych za kilkaset złotych. Egipskie brązowe monety zwane ptolemami są dostępne za maksymalnie kilka tysięcy złotych.
Rzecznik KAS zapowiedział, że zatrzymane monety zostaną poddane szczegółowym ekspertyzom w ramach postępowania prowadzonego przez Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie.
Sprowadzanie zabytków do Polski spoza UE z naruszeniem przepisów ustawowych lub wykonawczych państwa pochodzenia to przestępstwo z art. 108 a ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jest zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności. (PAP)
tma/ joz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz