Zamknij

Wojewoda zachodniopomorski wprowadził zakaz korzystania z wód Odry

14:00, 27.09.2024 PAP Aktualizacja: 14:02, 27.09.2024
Skomentuj PAP PAP

Wojewoda w piątek przed południem sprawdzał, jak zabezpieczona przed wysoką wodą jest Wyspa Pucka w Szczecinie, a podczas briefingu przy Moście Długim poinformował o wprowadzaniu rozporządzeniem porządkowym zakazu korzystania z wód Odry.

 

Od 27 września do 15 października obowiązuje rozporządzenie porządkowe o zakazie korzystania z wód Odry. Nie wolno poić zwierząt, spożywać ryb, podlewać ogródków i kąpać się w rzece - poinformował w piątek wojewoda Adam Rudawski.

"Od dzisiaj do 15 października nie wolno: poić zwierząt, nie wolno spożywać ryb, nie wolno podlewać ogródków, nie wolno się kąpać" - powiedział Rudawski. "To jest zakaz prewencyjny, ponieważ wiemy, że woda, która idzie, może być niebezpieczna" - dodał.

Egzekwowaniem zakazu będzie zajmowała się przede wszystkim policja, która łodziami motorowymi patroluje Odrę i jej brzegi. Pomagają w tym żołnierze WOT i jednostki OSP, które też będą interweniować w razie łamania zakazu.

Wojewoda przypomniał, że obowiązują nadal zakazy: żeglugi, wędkowania i latania dronami nad Odrą. Przekazał też, że w trosce o bezpieczeństwo sanitarne regularne badania wody przeprowadza sanepid.

Poinformował, że w woj. zachodniopomorskim wszystkie wodociągi działają i wszędzie jest prąd.

Kilkukrotnie podkreślał, że woj. zachodniopomorskim fala powodziowa prawdopodobnie będzie niższa niż zapowiadano. Zwrócił uwagę, że południowy wiatr wypycha do morza wodę z Odry i Zalewu Szczecińskiego.

- Po otwarciu śluz po niemieckiej stronie i zapełnieniu niemieckim polderów fala, ze względu też na dobre warunki pogodowe, się wypłaszczyła, czyli będziemy mieli dużo mniejsze przekroczenia - powiedział Rudawski. Zauważył, że na południu województwa, w Gozdowicach i Bielinku, stan alarmowy został przekroczony o kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów. Jeżeli ten model się utrzyma, to być może, powtarzam: być może - będziemy mieli w Szczecinie nawet poniżej stanu alarmowego, więc prognozy są bardzo dobre".

Kulminacja fali powodziowej w Szczecinie spodziewana jest w poniedziałek, wtorek. W piątek przed południem wodowskaz przy Moście Długim pokazywał 495 cm. Stan ostrzegawczy w tym miejscu to 570 cm, a alarmowy 600 cm.

Jednym z kilku miejsc w Szczecinie zagrożonych lokalnymi zalaniami jest Wyspa Pucka. "Prognozy pokazują, że woda przejdzie poniżej wałów Wyspy Puckiej, ale boimy się, oczywiście, żeby te wały nie przesiąkły" - powiedział w piątek Rudawski.

Wojewoda zaznaczył, że na Wyspie Puckiej mieszka ok. 300 osób, ale dużo więcej wypoczywa na działkach. Zapewnił, że miejsca, które zwykle przeciekają, zostały zabezpieczone dodatkowymi workami z piaskiem. Jest też przygotowany plan ewakuacji, a służby co godzinę, dwie kontrolują stan wody. Dodał, że według obecnych prognoz nie dojdzie do zalania wyspy.

"Mieszkańcy nie panikują. Rozmawiałem z nimi" - podsumował Rudawski. (PAP)

tma/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%