Zamknij

Psalmy Dawidowe – niezwykła uczta muzyczna w Policach - Jasienicy

21:55, 02.08.2023 Aktualizacja: 21:56, 02.08.2023
Skomentuj

Psalmy Dawidowe – niezwykła uczta muzyczna, której twórcą i pomysłodawcą jest Mateusz Pospieszalski już 15 sierpnia wybrzmi w murach kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jasienicy! Zapowiada się wieczór pełen artystycznych uniesień.

 

Mateusz Pospieszalski, kompozytor i multiinstrumentalista, zainspirowany przekazem płynącym z Księgi Psalmów, stworzył ilustracje muzyczne do wybranych pieśni, w których połączył jedyną w swoim rodzaju muzykę z ponadczasowym przekazem utworów. Zainspirowały go różne tłumaczenia biblijne, również te współczesne, których autorami są polscy poeci, by przekaz artystyczny wyzbyty był archaiczności i tradycyjnych wykonań liturgicznych. Do współpracy zaprosił grono cenionych artystów, co gwarantuje niezapomniane wrażenia i zupełnie nową jakość, w której instrumenty wybrzmią w nowatorski i indywidualny sposób.

 – W zamyśle dzieła nie chcę odnajdywać muzealności czy etniczności Psalmów. Pragnę natomiast zmierzyć się z przekazem odpowiadającym naszym doświadczeniom oraz czasom. Wierzę, że projekt do którego państwa zachęcam przybliży jeszcze bardziej duchowość Psalmów – mówi o swoim projekcie Mateusz Pospieszalski.

 

W koncercie udział wezmą:

Mateusz Pospieszalski – multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, producent i wokalista. Zawodowo na scenie od szesnastego roku życia. Autor solowych projektów, w których znajduje przestrzeń na realizację swoich muzycznych inspiracji. Od 1986 roku członek legendarnego zespołu VOO VOO. Gra na saksofonach, fletach, instrumentach klawiszowych i perkusyjnych, klarnecie basowym i akordeonie. Jest jednym z najbardziej cenionych polskich producentów i aranżerów muzycznych, a także kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej. Na swoim koncie posiada 11 Złotych Płyt oraz 3 Platynowe.

Adam Woronowicz – aktor teatralny i filmowy. Popularność przyniosła mu rola księdza Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. W 2011 roku został laureatem Orła za najlepszą rolę drugoplanową męską w filmie Chrzest w reżyserii Marcina Wrony. Występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie, od 2009 roku jest w zespole TR Warszawa. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2004-2005, przyznawanej przez redakcję miesięcznika Teatr, za rolę Fadinarda w Słomkowym kapeluszu Eugene’a Labiche’a w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Mirona w spektaklu Teatru Telewizji Pamiętnik z Powstania warszawskiego wg Mirona Białoszewskiego.

Barbara Pospieszalska – wokalistka, absolwentka studiów pierwszego stopnia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Wydziału Jazzu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej. Wychowana w rodzinie muzyków, dzięki czemu już od dziecka uczestniczyła w licznych projektach muzycznych, koncertach oraz występowała na wielu prestiżowych scenach m.in. Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego, Filharmonii w Hamburgu, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Bałtyckiej.

Joachim Mencel – pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, dr hab. profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, odznaczony m. in Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie koncertuje solo z programem utworów na fortepian oraz na lirę, a także występuje ze swoim kwintetem, z którym wykonuje kompozycje własne, inspirowane tańcami ludowymi.

Mateusz Szemraj – gitarzysta, lutnista. Gra na różnego rodzaju instrumentach strunowych, głównie szarpanych – są to gitary oraz instrumenty etniczne: oud, rubab, sarod, cymbały, ngoni, baglama. Współpracuje z wieloma artystami i współtworzy wiele zespołów głównie z nurtu muzyki tradycyjnej, folkowej a także etno-jazzowej czy improwizowanej. Wykonuje również muzykę teatralną m. in. w teatrach Dramatycznym, Polskim, Ateneum, Collegium Nobilium, Powszechnym.

Maksymilian Mucha – kontrabasista, kształcił się na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Jazz Institut Berlin. Współpracował z wieloma artystami różnych scen, koncertuje m.in. z Christianem Scottem, Mateuszem Pospieszalskim, Loganem Richardsonem, Adamem Strugiem, Dominikiem Wanią czy chórem Monodia Polska. Występował na wielu festiwalach w Europie i poza: Moers Festival, Cully Jazz, Coastal Jazz Festival.

Adeb Chamoun –gra na instrumentach perkusyjnych arabskich, perskich oraz latynowskich, do których należą riq, darabuka, tar, daf, cajon, conga, bongos, timbales. W jego muzyce brzmi jazz i nuty etniczne: arabskie, tureckie, perskie, latynowskie, a także folklor polski. Swoją karierę rozpoczynał w Domu Kultury w Hasace, a swój talent rozwijał na festiwalach muzyki orientalnej m, in w Aleppo i Damaszku. Przez trzy lata współpracował z Samirem Kwefati, wybitnym kompozytorem muzyki orientalnej i klasycznej. W 2007 przyjechał do Polski i zaczął karierę muzyczną w Big Band pod batutą Kazimierza Chlebowskiego w Płockim Domu Kultury.

 

W programie koncertu usłyszymy Psalmy:

1, 4, 5, 16, 41, 46, 64, 78, 86, 142, 145 w tłumaczeniach Czesława Miłosza, Leopolda Staffa oraz Towarzystwa Świętego Pawła.

Bilety na koncert można kupić za pośrednictwem strony internetowej bilety.fm w cenie 25 zł (w przedsprzedaży) lub 40 złotych (w dniu wydarzenia).

Koncert odbędzie się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jasienicy o godzinie 19:30. Serdecznie zapraszamy!

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Jan Antoni KłysJan Antoni Kłys

2 1

Nie podoba mi się odpłatność. Jakakolwiek. A tu są kwoty spore. W tym roku nie było Dni Polic, nie było Dni Trzebieży, nie było i nie będzie Jarmarku Augustiańskiego. Sporo kasy zaoszczędzono. Do tej pory koncerty w kościołach (głównie Jasienica) były darmowe. Teraz są odpłatne. Niby umiarkowanie, jednak dla rodziny są to już kwoty znaczące. Czy gminy naprawdę nie stać na ufundowanie bezpłatnego koncertu? Nie wierzę, rozumiem chciwość.

21:27, 05.08.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%