Zamknij
REKLAMA

Police: premiera filmu Piotra Bińka "Pieśń Bielika" [foto]

20:25, 13.05.2022 | mah
Skomentuj
REKLAMA

W czwartek, 12 maja, w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach, odbyła się premiera filmu Piotra Bińka Pieśń Bielika, w którym główną rolę zagrał Lech Dyblik. Produkcja powstała dzięki Zachodniopomorskiemu Funduszowi Filmowemu Pomerania, promującemu ambitne projekty artystyczne, również te wybiegające poza tradycyjne formy filmowe.

[FOTORELACJA]1526[/FOTORELACJA]

Film "Pieśn Bielika" to 25-minutowa impresja poetycka do muzyki szczecińskiego kompozytora Pawła Kornicza. Film jest poszukiwaniem dzikiej natury bielika w człowieku.

To swego rodzaju odwrócenie tradycyjnej koncepcji postrzegania tego ptaka jako symbolu, w którym widzimy „ludzkie” cechy, jak męstwo, odwaga, wierność, czy władczość. Autorzy filmu, a przede wszystkim aktorzy, odkrywają pieśnią bielika w człowieku zwierzęcą drapieżność, dzikość, instynkt, a także popęd i seksualność. Wyrazem artystycznym jest przede wszystkim taniec.

W naturalnych plenerach widzimy między innymi członków Orkiestry Perkusyjnej Gamelan Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, która działa przy kole w Szczecinie, a także chórzystów z: Deutsch Polnischer Chor Horyzont, zespołu Wokalnego Tam i Owo, Szczecińskiego Chóru Kameralnego oraz Bractwa Śpiewaczego z Tanowa.

Autorem zdjęć jest Bartosz Jurgiewicz. Animacje wykonała artystka młodego pokolenia Sylwia Pietrucha.

Szczególną rolę w filmie gra przyroda województwa zachodniopomorskiego. Zdjęcia wykonane były między innymi w Krzywym Lesie, Puszczy Bukowej oraz na rozlewiskach Doliny Dolnej Odry.

Z gatunkiem, jakim jest impresja muzyczna, Piotr Biniek zmierzył się po raz drugi. Jego debiutancki obraz „Świdwie Sanctus” zdobył uznanie publiczności i krytyków.

Po premierze był czas na spotkanie z twórcami a także Lechem Dyblikiem. Było o pomyśle i kulisach powstawania filmu.

(mah)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%