[FOTORELACJA]1771[/FOTORELACJA]
O godz. 10.00 odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem zaproszonych gości, władz samorządowych. Był czas na wspomnienia ale także życzenia i prezenty przekazane na ręce dyrektor przedszkola Ewy Dołęgi. Dopełnieniem uroczystości były występy artystyczne przedszkolaków.
Z okazji jubileuszu placówki, dzieci oraz personel Przedszkola Publicznego w Trzebieży zaprosili mieszkańców Trzebieży do ogrodu przedszkolnego na festyn.
Na scenie wystąpiły zespoły Companii Baletowej. Były m.in. animacje dla dzieci, słodki poczęstunek, zwiedzanie przedszkola. Na festynie pojawiła się również maskotka Pogoni Szczecin.
"W 1948 roku w Trzebieży trwało od dwóch lat intensywne osadnictwo. Ludzie, którzy tu przybyli w 1946 roku pozakładali swoje rodziny, zaczęły przychodzić na świat dzieci. Wiele młodych rodzin sprowadziło się z małymi dziećmi. Czasy były ogromnie trudne, prawie każdy osadnik miał wiele do zrobienia w swoim nowym domu. Zapotrzebowanie na pracę było ogromne.
Pojawiła się potrzeba opieki nad dziećmi rodziców zajętych pracą zarobkową. Taką rolę powinna spełniać placówka wychowania przedszkolnego, która będąc instytucją opiekuńczo- wychowawczą dla dzieci w wieku od lat trzech do rozpoczęcia obowiązku szkolnego wspiera wychowanie w rodzinie. Takiego wsparcia młode rodziny potrzebowały.
Latem 1947 roku Jerzy Ścisłowski ówczesny kierownik Szkoły Podstawowej w Trzebieży, który jednocześnie pełnił funkcję przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej w Jasienicy, podjął starania zmierzające do powstania przedszkola w Trzebieży. Dużą pomoc i poparcie w organizacji przedszkola okazał inspektor Józef Bochniak i podinspektor szkolny Jan Kutny ze Szkolnego Inspektoratu Powiatowego mieszczącego się w Szczecinie na ulicy Jedności Narodowej. Wszystkie sprawy organizacyjne związane z powstaniem Przedszkola Publicznego w Trzebieży były załatwiane w Gminnej Radzie Narodowej w Jasienicy oraz Szkolnym Inspektoracie Powiatowym w Szczecinie.
Budynek, w którym powstało przedszkole powstał około 1900 roku, z tego względu jest obiektem objętym ochroną konserwatorską. Przetrwał II wojnę światową w stosunkowo dobrym stanie. Przed wojną stanowił własność zamożnego lekarza Menzela. Elewacja frontowa zdobiona motywami roślinnymi, duże okna dające dobre oświetlenie przestronnym pomieszczeniom. Dwa wejścia umożliwiały wygodną lokalizację szatni.
1 września 1948 roku rozpoczęło działalność pierwsze powojenne Przedszkole w Trzebieży w budynku, który zajmuje do chwili obecnej.
Pierwsza grupa wychowanków liczyła dwadzieścia osób. Przedszkolem kierowała Halina Ścisłowska- nauczycielka.
Starania związane z powołaniem i organizacją Przedszkola Publicznego w Trzebieży spotkały się z przychylnością i pomocą władz oświatowych i gminnych oraz dużym zaangażowaniem społeczności lokalnej." (źródło: Przedszkole Publiczne w Trzebieży)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz