Zamknij
REKLAMA

Siadło Górne. Odnaleziono szczątki niemieckich policjantów

12.09, 16.09.2022 źródło: Zachodniopomorska Policja
Skomentuj
REKLAMA

W czasie prac porządkowych na cmentarzu w Siadle Górnym natrafiono na niemal odsłonięte szczątki ludzkie, które pochodziły z okresu II wojny światowej.

 

Szczeciński policjant-historyk Marek Łuczak prowadził prace ewidencyjno-poszukiwawcze na cmentarzu w Siadle Górnym, gdzie poszukiwano zabytkowych płyt nagrobnych.

Ewidencjonowano rozbite płyty nagrobne z marblitu.

- Po zakończonych pracach w trakcie porządkowania terenu, w części wschodniej cmentarza, na głębokości 8 cm natrafiono grabiami na pochówek żołnierza w hełmie niemieckim z okresu II wojny światowej – informuje nadkom. dr Marek Łuczak.

Natychmiast powiadomiono Komisariat Policji w Mierzynie. Na miejsce oprócz policjantów, przyjechał zespół patologów z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Zespół dr. hab. n. med. Andrzeja Ossowskiego z PUM przy wsparciu grupy nadkom. dr Marka Łuczaka ekshumował dwa niekompletne szkielety żołnierzy.

- Żołnierze należeli prawdopodobnie do 8 pułku policyjnego ze składu 1 Policyjnej Brygady Strzeleckiej, broniącej południowej strony Szczecina w 1945 roku. Żołnierze po oględzinach przedmiotów osobistych i próbie ustalenia tożsamości trafią na cmentarz wojenny w Glinnej – informuje nadkom. dr Marek Łuczak.

W przypadku odnalezienia kości ludzkich niezbędne jest natychmiastowe powiadomienie policji o okolicznościach i miejscu ich odnalezienia.

- Policjanci po konsultacjach z medykami muszą ustalić czy jest to pochówek wojenny czy też ma związek z przestępstwem lub zaginięciem osoby. Istotne jest by zawsze reagować w przypadku odnalezienia szczątków ludzkich – informuje - nadkom. dr Marek Łuczak.

(źródło: Zachodniopomorska Policja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

LwówLwów

0 1

Powinni postawić takiego trupa w pionie i podłączyć rękę pod prąd żeby się podnosiła pozdrawiając Adolfa.Niemcy mieli by atrakcje turystyczną. 02:25, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%