Dzisiaj (30 sierpnia) w rocznicę wydarzeń sierpniowych z 1980 i 1988 r., pod pomnikiem "Ludziom Solidarności" w Policach kwiaty złożyli przedstawiciele samorządów: gminnego i powiatowego, związków zawodowych, partii politycznych i zakładów pracy.
[FOTORELACJA]1396[/FOTORELACJA]
W tym roku obchodzimy 33. rocznicę zakończenia strajków szczecińskich w 1988 oraz 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” w 1980 roku.
Strajki, do których doszło w 1980 roku na Wybrzeżu, były wywołane pogarszającą się sytuacją ekonomiczną kraju. Doprowadziły one do podpisania czterech porozumień między ówczesnym rządem, a komitetami strajkowymi. Porozumienia pozwoliły na powstanie NSZZ „Solidarność” – związku, który był samorządnym i niezależnym zrzeszeniem pracowników. Wśród innych postulatów strajkujących były też m.in. kwestie wzrostu płac i przywrócenia do pracy osób zwolnionych z powodów politycznych.
Do kolejnych strajków doszło w 1988 roku w Szczecinie. Wówczas, od 17 sierpnia do 3 września, protestowało trzy tysiące robotników szczecińskiego portu, zajezdni komunikacji miejskiej i Zakładów Budownictwa Kolejowego. Strajk był najdłuższym strajkiem okupacyjnym w historii PRL. Jak się później okazało, stał się jednym z czynników zwołania obrad Okrągłego Stołu i transformacji ustrojowej, do której doszło niedługo potem.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz