Zamknij

Badania i zabezpieczenie ruin klasztoru Augustianów w Jasienicy

12:23, 03.07.2024 mah Aktualizacja: 12:26, 03.07.2024
Skomentuj

31 marca 2023 roku Gmina Police otrzymała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków 1 mln zł na zabezpieczenie ruin klasztoru Augustianów na Wzgórzu Maryjnym w Policach – Jasienicy. Realizatorem zadania jest parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Wczoraj, 2 lipca burmistrz Polic Krystian Kowalewski i proboszcz ks. kan. Waldemar Szczurowski podpisali umowę na realizację pierwszego etapu.

[FOTORELACJA]2292[/FOTORELACJA]

- To jest perełka nie tylko miasta i gminy. To jest perełka nie tylko Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ale również jest to perełka, myślę, że całego Pomorza Zachodniego – mówił proboszcz jasienickiej parafii ks. kan. Waldemar Szczurowski.

Pierwszy etap obejmie oczyszczenie ruin z roślinności, odgruzowanie, badanie murów, uzupełnienie ubytków i zabezpieczenie zabytku.

Zanim jednak ruszy rewitalizacja klasztoru, przeprowadzone zostaną prace archeologiczne. Ruiny i otoczenie XIV-wiecznego klasztoru mogą skrywać artefakty. Mogą być również miejscem pochówków.

- To jest pierwszy etap zadania, które podjęliśmy. Zadanie, jak wiemy, składa się z trzech etapów. To jest pierwszy, podstawowy, który uruchamia wszelkie procesy, które umożliwiają później jego odbudowę. Po jego odbudowie będziemy szukali jakiegoś wartościowego celu dla funkcjonowania tego obiektu, społecznego, żeby można było angażować społeczność lokalną – mówił burmistrz Polic Krystian Kowalewski. - Chcemy, aby ten obiekt między innymi był przykładem tego, że Jasienica może się rozwijać, może funkcjonować, zasługuje na coś pięknego.

Do Jasienicy zakonnicy zostali sprowadzeni w 1331 r. przez księcia pomorskiego Barnima III. Początkowo na tym miejscu znajdował się kościół, wybudowany na tak zwanym Wzgórzu Maryjnym, a dopiero potem wzniesiono klasztor w stylu gotyckim. Klasztor posiadał własne stajnie, wodociąg, szpital, bibliotekę.

Klasztor został wybudowany w XIV wieku. Zabudowania klasztorne składały się z dwóch dwukondygnacyjnych skrzydeł i kościoła, tworząc razem otwarty ku zachodowi dziedziniec. Budynki te posiadały krużganek, z wewnętrznymi blendami, w których odkryto ceramiczny krzyż maltański. W skrzydle południowym umieszczono piwnice. Pod koniec XVI wieku, namiestnik króla szwedzkiego Nils Bielke przebudował klasztor, ukrywając gotyckie formy. W latach 1769–1775 Elżbieta Krystyna von Braunschweig ponownie przebudowała klasztor w stylu późnoklasycystycznym.

W latach 60. XX wieku górne kondygnacje zostały rozebrane. Pozostawiono parterowe mury w formie tzw. trwałej ruiny. Zachowały się mury obwodowe skrzydła południowego i wschodniego, do wysokości pierwszego piętra, oraz piwnice. Co roku ruiny klasztoru są tłem dla Misterium Męki Pańskiej.

(mah)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Były katolikByły katolik

0 1

A klechy ile dorzucą do tego interesu?
Znowu wszyscy będziemy dokładać do kościoła?
Myślę,że są pilniejsze i ważniejsze wydatki.
Można sprzedać tron papieża. Jest złoty.
Starczyłoby na remont wielu zabytków... 15:34, 03.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Murem za mundurem#Murem za mundurem#

1 1

Dwa artykuły niżej pomocy potrzebuje Sławek, młody tata, strażak, nieszczęśliwie doświadczony losem... to odpowiedni cel dla części z tych pieniędzy. Mury da się zabezpieczyć dużo mniejszą kwotą. A czy stary klasztor jest to takie centrum spotkań i przebywania ludzi z Polic ? tutaj bym polemizował. 22:01, 03.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

2 0

Panie były katoliku , który nim nigdy nie byłeś może postaw pomnik Stalina i tow. Bieruta. Obecnie to może tow. z PO. 19:24, 04.07.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Byly katolikByly katolik

0 0

Lecz się.
I na kolana przed klechami! 10:18, 05.07.2024


0%