Edward Fudro z Polic jest pierwszym Polakiem, który wszedł na 10 najwyższych masywów górskich Ameryk. Zajęło mu to łącznie 13 lat. W tym okresie również uczestniczył w wyprawach w inne rejony - Karakorum, Pamir czy Kaukaz.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Andy położone w Ameryce Południowej  mają długość ponad 9000 km co sprawia, że są najdłuższym łańcuchem górskim na Ziemi. Tu też znajdują się najwyższe szczyty obu Ameryk czy półkuli zachodniej.  W ich zdobywaniu istotną rolę odegrali Polacy, w latach 30.  XX w dokonali tu pierwszych wejść na najwyższe szczyty - Ojos de Salado, Mercedario, Pissis czy Walter Penck . Wówczas te osiągnięcia należały do pionierskich wydarzeń światowego alpinizmu.

Historia ta zainteresowała również mieszkańca Polic Edwarda Fudro, który jest również długoletnim członkiem Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego w Szczecinie, do odwiedzenia tego kontynentu w 2007 r. Był on wówczas już po udanych wejściach na najwyższe wierzchołki Europy, Afryki oraz Ameryki Północnej. Wyprawa zakończyła się udanym wejściem, z grupą warszawską, na najwyższy wierzchołek Ameryki Południowej - Aconcagua. Zawiązane wówczas przyjaźnie zaowocowały kolejnymi wyjazdami w Andy – zwłaszcza w rzadko odwiedzany, położony „na krańcu ziemi” pustynny ale niezwykle malowniczy obszar argentyńskiej Puna de Atacama, na której znajduje się aż 7 z najwyższych masywów górskich Ameryk. Eksplorację Puny rozpoczął od udanych wejść w 2010 r. na Ojos de Salado - 2 szczyt Ameryk oraz Pissis - 3 wierzchołek. W kolejnych latach dochodziły kolejne. 

Każda wyprawa trwała około miesiąca. W połowie lutego br. policzanin powrócił z ósmej wyprawy na ten kontynent. Tym razem celem był argentyński Incahuasi, który jednocześnie kończył projekt wejścia na 10 najwyższych masywów górskich obu Ameryk.

Tym samym Edward Fudro jest pierwszym Polakiem w historii, który tego dokonał. Zajęło mu to łącznie 13 lat.

Wykaz wejść

  1. Agancagua - 6 962 m            
  2. Ojos del Salado - 6 893 m         
  3. Mounte Pissis - 6 795 m          
  4. Huascuran Sur - 6 768 m          
  5. Bonete Chico - 6 759 m               
  6. Tres Cruses Sur - 6 748 m                 
  7. Llullaillaco - 6 739 m                  
  8. Mercedario - 6 720 m                
  9. Walter Penck - 6 658 m                 
  10. Incahuasi - 6 621 m