Ruszyły zapisy na największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – X rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, który organizuje Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25 – 26 kwietnia 2020 roku.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


W ciągu kilkunastu godzin od rozpoczęcia zapisów swoje zgłoszenia przesłało ponad 500 rowerzystów z całej Polski, a także obywatele Niemiec oraz Ukrainy. Organizatorzy byli mile zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem, bo przygotowali o sto pakietów więcej niż w ubiegłym roku. Tradycyjnie największą grupą spoza Pomorza Zachodniego są Ślązacy, których zgłosiło się przeszło stu. Wśród rowerzystów, którzy już potwierdzili udział w kwietniowym objeździe Zalewu Szczecińskiego są także mieszkańcy województw: lubuskiego, dolnośląskiego, kujawsko - pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego i pomorskiego.

W tym roku po raz pierwszy współorganizatorem wydarzenia będzie Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Rajd co roku obejmują swoimi patronatami Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydent Miasta Szczecin. Wydarzenie odbywa się dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy kilkudziesięciu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, wsparciu Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz policjantów na terenie gmin przez które przejeżdżają uczestnicy rajdu, a także wielu instytucji, firm i organizacji.

Rowerzyści pokonają wspólnie dystans około 260km (150km pierwszego dnia oraz 110km drugiego dnia). Trasa prowadzi przez Pomorze Zachodnie w Polsce oraz przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech. Uczestnicy rajdu będą jechać w grupach turystycznym tempem (20 -25 km/h) i wspólnie delektować się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego. O bezpieczeństwo uczestników dbają wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Nad bezpiecznym przejazdem na odcinkach gdzie nie ma możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych czuwa policja.

Wyjazd odbywa się w ramach kampanii społecznej mającej na celu promocję turystki rowerowej, Szczecina i Pomorza Zachodniego, którą od wielu lat prowadzi Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

- Ogromnie cieszę się, że na przestrzeni 10 lat wydarzenie ewoluowało z kilkuosobowego rajdu do największego wydarzenia turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. Ogromna praca i niesamowite zaangażowanie kilkudziesięciu wolontariuszy, wsparcie policji oraz wielu instytucji sprawiły, że rajd dookoła Zalewu Szczecińskiego stał się wydarzeniem ściągającym na Pomorze Zachodnie miłośników turystyki z wielu zakątków Polski oraz gości z innych krajów. – powiedział Paweł Malinowski, prezes  Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz organizator wydarzenia.

Tradycją kultywowaną od wielu lat podczas corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowanego przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest zbiórka środków na rowery dla dzieci. Co roku wzrasta ilość uczestników i dzięki temu wzrasta też ilość rowerów, które miłośnicy turystyki rowerowej kupują dla dzieci. Rowery przez minione lata trafiały m.in. do dzieci wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie oraz do wychowanków Domu Dziecka w Trzcińsku - Zdroju.Podziel się informacją ze znajomymi:#wirtualnepolice - Pozostałe informacje - turystyka i rekreacja