Dzisiaj (23 września) do Polic przyjechał Szymon Hołownia – przewodniczący i pomysłodawca Stowarzyszenia Polska 2050. Na deptaku przy ul. Zamenhofa w Policach spotkał się z mieszkańcami Polic.  Tematem przewodnim spotkania było wykluczenie komunikacyjne oraz problemy polskich samorządów.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


- Jesteśmy tutaj po to, żeby spróbować zastanowić się nad tym co jeszcze można zrobić dla miast takich jak Police, dla takich jak Police gmin – mówił Szymon Hołownia. - Te rzeczy, które są najważniejsze dla nas wszystkich niezależnie od tego czy serce mamy z lewej czy prawej strony, czy jesteśmy wierzący czy jesteśmy niewierzący, są nierozwiązane.

Jednym z tematów spotkania było wykluczenie komunikacyjne.

- Police miasto, w którym prawie 4 tysiące osób pracuje w jednym zakładzie pracy, w którym trudno chyba znaleźć rodzinę, w której ktoś nie pracowałby w zakładach chemicznych. Takie miasta też w Polsce są. Co może sprawić, że Police niezależnie od losów zakładów chemicznych przetrwają czy nie. Możliwość dana mieszkańcom miasta i gminy, żeby dojechali do miejsca, w którym będą mogli znaleźć pracę, będą mogli pójść do szkoły, w którym będą mogli np. skorzystać z usług – mówił lider Ruchu Polska2050. - Miasto takie jak Police, gmina taka jak Police będzie się rozwijać a nie zwijać wtedy jeżeli będzie dobrze skomunikowana z tymi wszystkimi centrami usług, których ludzie potrzebują. I ludzie będą mieli wybór gdzie chcą pracować, gdzie są załatwiać swoje sprawy.

W ocenie Szymona Hołowni ważne jest aby państwo nie zajmowało się błahostkami ale rozwiązało problem wykluczenia komunikacyjnego.

- W waszej gminie jest dość rozwinięta sieć autobusowa. Przyszłością dla tej części waszego województwa jest Szczecińska Kolej Metropolitarna. Jest to, żeby połączenie kolejowe mogło w sensowny sposób połączyć Was ze Szczecinem, Goleniowem, Gryfinem – mówił Szymon Hołownia. -Dzisiaj potrzebujemy potężnych inwestycji w transport publiczny, który będzie wygodny, który będzie komfortowy, który będzie bezpieczny.

Jak podkreślał lider Ruchu POLSKA2050 – wojny światopoglądowe jeszcze zdążymy stoczyć. Żeby się pokłócić – na to przyjdzie jeszcze czas.

- Ale problemy trzeba rozwiązać, bo umierają ludzie, bo ludzie tracą pracę, bo widzicie co się dzieje na rynku mieszkaniowym choćby w Waszej gminie, w której dramatycznie brakuje mieszkań. A jak czegoś brakuje  - to drożeje. – mówił Szymon Hołownia. – Jeżeli nie ma mieszkań to nie dzieci. Jeżeli nie ma dzieci to nie ma systemu emerytalnego za chwilę. Jeżeli nie ma dzieci i niema  systemu emerytalnego to nie ma rozwoju kraju w żadną stronę.

W ocenie Szymona Hołowni 500+ nie powoduje, że rodzi się więcej dzieci. Do tego potrzeba czegoś więcej niż tylko wsparcia finansowego.

- Żeby mieć dzieci musisz mieć mieszkanie. Musisz mieć możliwość wychowania tych dzieci w godnych warunkach. Musisz mieć pracę, musisz mieć żłobek. Musisz mieć to wszystko czego potrzebujesz, żeby dojechać wygodnie z tym dzieckiem to lekarza, do szkoły. Żeby mieć takie prawo pracy, które ci to umożliwia. Jeżeli stworzy się ekosystem, cały prawny, spięty w całość to ludzie będą mieli dzieci – mówił Szymon Hołownia.

W 2050 roku będziemy czwartym najstarszym społeczeństwem w Unii Europejskiej.