W poniedziałek, 14 grudnia, na Starych Policach odbyła się konferencja prasowa z udziałem polityków Platformy Obywatelskiej, której tematem był Fundusz Inicjatyw Lokalnych.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Wg polityków PO podział pieniędzy z Funduszu Inicjatyw Lokalnych w województwie zachodniopomorskim został upolityczniony. Większość ważnych inwestycji z terenu powiatu polickiego nie uzyskało rządowego wsparcia.

- Nie mamy dla mieszkańców powiatu polickiego dobrej nowiny na święta. Z Funduszu Inicjatyw Lokalnych gminy powiatu polickiego, dostały, można powiedzieć prawie zero złotych – mówił Janusz Szwyd wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Policach

Pieniądze z FIL trafiły jedynie do gminy Dobra i do Powiatu Polickiego.

- Zero złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych dla Polic. Bardzo ważna inwestycja jaką jest budowa SKM, w której Police biorą bardzo ważny udział. Władze aplikowały o przebudowę układów komunikacyjnych, o budowę nowych przystanków, o budowę ścieżek rowerowych. Wielki, ważny projekt dla Polic i dla całej aglomeracji szczecińsko-polickiej – mówił poseł Arkadiusz Marchewka. - Myślę, że warto dzisiaj zapytać obecnie rządzących, na jakiej podstawie podejmowali właśnie takie decyzje, jaki był klucz wyboru, czym się kierowali?

Poseł Arkadiusz Marchewka zadeklarował, że będzie oczekiwał wyjaśnień na jakiej podstawie dokonano takiego podziału środków finansowych. Skieruje też interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego i interwencję poselską do wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego z pytaniem dlaczego projekty m.in. gminy Polic zostały pominięte.

Wg polityków PO inwestycje lokalne nie powinny mieć barw politycznych.

– Jestem mieszkańcem gminy Kołbaskowo, tam prawie na 70 milionów były składane projekty i z tych 70 milionów złotych, otrzymaliśmy zero – mówi Shivan Fate, radny powiatu polickiego. – Mnie się wydaje, że drogi lokalne, inwestycje lokalne nie powinny mieć barw politycznych. (..) Dużą politykę możemy robić na poziomie ogólnokrajowym, ale nie można takiej polityki uprawiać na poziomie samorządów lokalnych. Po tych drogach jeżdżą wszyscy. Korzystają z tych dróg publicznych wszyscy mieszkańcy gminy bez względu na poglądy polityczne.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).  W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji ma być tarczą dla samorządów.