Dzisiaj, 25 września, na Skwerze Bolesława Krzywoustego na Starych Policach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę poświęconą księciu Polski Bolesławowi III Krzywoustemu z dynastii Piastów.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Uroczystego odsłonięcia dokonali burmistrz Polic Władysław Diakun i zastępca dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Jacek Ostrowski. Wartę honorową pełnili żołnierze 12 dywizji, której patronem jest  Bolesław III zwany Krzywoustym.

W zeszłym roku radni Rady Miejskiej w Policach podjęli uchwałę aby plac z fontanną i Sediną na Starych Policach nazwano „Skwerem Bolesława Krzywoustego”. Nazwa ta tematycznie nawiązywała  do istniejącej nazwy „Plac Bolesława Chrobrego”, nadanej dla terenu znajdującego się w sąsiedztwie, na którym zlokalizowana jest gotycka kaplica z XV wieku.

Bolesław III zwany Krzywoustym był księciem Polski w latach 1107–1138. Pochodził z dynastii Piastów. W 1122 Bolesław zhołdował Pomorze Zachodnie, czyniąc księcia Warcisława I swym lennikiem. Aby silniej związać Pomorze z Polską, Bolesław zorganizował misję chrystianizacyjną, którą w latach 1124–1125 i 1128 przeprowadził biskup Otton z Bambergu (nazywany Apostołem Pomorza).