W sobotę 11 września w Trzebieży uroczyście otwarto odbudowaną promenadę. Od teraz nosi ona imię Aleksandra Doby.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Przed rozpoczęciem uroczystości do Trzebieży dopłynęli kajakarze, którzy wzięli udział w I Spływie Ku Pamięci Aleksandra Doby "OLO". Kajakarze wypłynęli 4 września ze Swarzędza miasta, w którym urodził się Aleksander Doba. Popłynęli 400 km Cybiną, Wartą i Odrą aby dotrzeć do Trzebieży i wziąć udział w otwarciu promenady.  

Promenadę spacerowa z platformami widokowymi wzdłuż brzegu Zalewu Szczecińskiego o długości niemal 1000 m oficjalnie oddano do użytku 28 czerwca 2014 roku. Cieszyła się dużą popularnością wśród odwiedzających Trzebież.

- Niestety 24 listopada 2018 roku w wyniku aktu wandalizmu (podpalenia), promenada spacerowa niemal w całości została zniszczona. Podjęto decyzję o jej odbudowie, stąd już wiosną 2019 r. zlecono opracowanie dokumentacji projektowej odbudowy promenady spacerowej, a do końca 2019 r. otrzymano wszystkie wymagane uzgodnienia i decyzje – przypomniał burmistrz Polic Władysław Diakun.

Promenadę odbudowano za kwotę prawie 3 milionów zł. Sprawcy podpalenia zostali skazani na 3,5 roku pozbawienia wolności oraz wspólne naprawienie szkody w wysokości 2 mln 700 tys. zł.

W czerwcu br. radni Rady Miejskiej w Policach, podjęli uchwałę o nadaniu nazwy „Promenada im. Aleksandra Doby” ścieżce spacerowo-przyrodniczej – odbudowywanej po spaleniu promenady w Trzebieży.

Docelowo przy promenadzie ma stanąć również pomnik Aleksandra Doby.

W uroczystości otwarcia udział wzięli zaproszeni goście z Polski i Niemiec.