W Wielki Czwartek w Kościele sprawowana jest tylko jedna Msza św. - Msza Wieczerzy Pańskiej. Liturgia ta nawiązuje do Ostatniej Wieczerzy, oraz ustanowienia sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Podczas Mszy św. następuje również obrzęd zwany Mandatum - tj. obmycie nóg dwunastu mężczyznom. W tym roku ze względu na ograniczenia i stan epidemii obrzęd ten będzie pominięty.

Msza św. zakończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy.

Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W kościołach katedralnych odprawiana jest wtedy uroczysta msza sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne i kończy okres Wielkiego Postu