Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku będzie trwał od 22 do 28 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.

reklama

- Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Policach i podległych jednostek czynnie włączają się do akcji. Podczas pełnionych dyżurów udzielać będą porad wszystkim zgłaszającym się po pomoc – informuje mł.asp. Katarzyna Leśnicka oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Policach.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym corocznie Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw i przypada na 22 lutego.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

- W dniach od 22 do 28 lutego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Policach, Komisariatu Policji w Mierzynie oraz Posterunku Policji w Kołbaskowie w ramach pełnionych dyżurów będą udzielać informacji wszystkim zainteresowanym na temat przysługujących im uprawnień, wytłumaczą jak przejść przez procedury prawne oraz wskażą instytucje niosące pomoc w sytuacjach kryzysowych – informuje mł. asp. Katarzyna Leśnicka.