Dzisiaj (13 stycznia), w lesie pomiędzy Policami a Przęsocinem, wydobyto granitowy głaz pomnikowy o wadze 3,2 tony. Pomnik pojawił się na mapach z końcem XIX w. i zniknął z planów w latach 30. XX w. Głaz został odnaleziony i dzisiaj dzięki wsparciu Lasów Miejskich Szczecina ustawiony został w pierwotnym miejscu.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


- Na pomniku z 1884 roku znajduje się inskrypcją: Pommerscher Forst-Verein 1884. Pomorskie Towarzystwo Leśne powstało w Szczecinie w 1870 roku, jego celem było ochrona przyrody, zachowanie i pielęgnacja, krajobrazu kulturowego oraz wymiana doświadczeń w kwestii leśnictwa – poinformował na swoim profilu FB dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Organizacja zrzeszała leśników, właścicieli oraz miłośników lasów. W 1935 roku Pommersche Forstverein weszło w poważny spór o politykę leśną z panującym reżimem narodowosocjalistycznym i zostało rozwiązane - tłumaczy to zniknięcie pomnika z map w latach 30. XX w., a może również fizyczne ukrycie pomnika. Stowarzyszenie zostało reaktywowane 21 grudnia 1995 roku w Greifswaldzie.

- Dziękuję wszystkim za dzisiejszą pracę, cieszę się że udało się odnaleźć kolejną cegiełkę do historii Polic, Szczecina i Pomorza – napisał dr Marek Łuczak.

fot. profil FB dr Marek Łuczak/Pomorskie Towarzystwo Historyczne