W ramach obchodów związanych z 40. rocznicą Wydarzeń Sierpnia 1980 i powstania NSZZ "Solidarność" w Parku Solidarności, na Skwerze Wielkich Polaków, odsłonięto głaz poświęcony kapelanowi a od 2014 r. patronowi "Solidarności" bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Zobacz wideo: 40-lecie "Solidarności" i wydarzeń Sierpnia'80

Podczas uroczystości głos zabrał przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek, który nawiązał do wydarzeń sprzed kilku dni – chodzi o akcję CBA.

- 40 lat temu na Wybrzeżu, jak i w Policach, robotnicy upomnieli się o wolność, o demokrację, o szacunek i godność. To tutaj wybrzmiały hasła o wolnych związkach zawodowych, i wiele jeszcze innych postulatów. Jakże znamiennym jest, że po 40 latach, tutaj, jakże aktualne są słowa piosenki „Mury”, a szczególnie jej ostatniej zwrotki. A mury rosną, rosną, rosną… Musi to wybrzmieć tu, w Policach. Tu, w Policach, po 40 latach, mamy do czynienia, że zaczynają rosnąć mury – mówił M. Jurek. – "Solidarność" nie zostawi tej sytuacji bez komentarza i bez reakcji. Nie może dochodzić do takich sytuacji, że członkowie komisji krajowej od 6 rano są inwigilowani przez służby specjalne. To się skończy!”

Pod odsłonięciu i poświęceniu pomnika, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod głazem upamiętniającym bł. ks. Jerzego Popiełuszkę ale również pod pomnikami - św. Jana Pawła II i "Ludziom Solidarności"

Jerzy Aleksander Popiełuszko był kapelanem warszawskiej „Solidarności”, obrońcą praw człowieka w PRL. W czasie stanu wojennego wielokrotnie oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną, stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. Zamordowany został przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.