Dwie organizacje związkowe działające przy Grupie Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. wystosowały do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina pismo w sprawie zawieszenia przedstawiciela załogi w zarządzie Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police" S.A. 20 lipca Rada Nadzorcza spółki zawiesiła Annę Tarocińską.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Pod pismem do ministra podpisali się przedstawiciele Międzyzakładowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. i Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A.

Jak czytamy w piśmie:

- Załoga Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police" S.A. po raz trzeci została pozbawiona przez Władze Spółki przedstawiciela w organach. 20 lipca 2020 r. Rada Nadzorcza Grupy Azoty Z.Ch. „Police" S.A. zawiesza przedstawiciela Załogi w Zarządzie Panią Annę Tarocińską (bez wysłuchania zainteresowanej), w 2 dni po przeszukaniu i zajęciu jej sprzętu elektronicznego przez CBA. Podobna sprawa z roku 2018, przeszukanie i zajęcie sprzętu elektronicznego przez CBA u innego Członka Zarządu Grupy Azoty Z.Ch. „Police" S.A. pozostaje do dziś bez jakiejkolwiek reakcji Rady Nadzorczej.

Zdaniem związkowców załoga Polic została pozbawiona przedstawiciela załogi w zarządzie spółki.

- Załoga POLIC, być może, nie zna się na zakulisowych rozgrywkach, ale zna się bardzo dobrze na produkcji nawozów mineralnych i innych chemikaliów. Mamy swoje prawa, a tu po raz trzeci pozbawia się nas naszych praw. W obecnej sytuacji zostaliśmy bezterminowo pozbawieni przedstawiciela Załogi w Zarządzie Spółki, a tym samym pozbawieni naszych ustawowych praw – czytamy w piśmie.

Związki zawodowe są prawnym przedstawicielem pracowników.

- Rada Nadzorcza nie spotkała się z nami i nie przedstawiła nam powodów swojej decyzji. O fakcie dowiedzieliśmy się z mediów. Uważamy, że sprawy powinny być wyjaśnione podczas rozmów. Wystąpiliśmy o spotkanie z Radą Nadzorczą w trybie pilnym w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Niestety, naszym zdaniem, Rada Nadzorcza nie podając terminu, a zakreślając spotkanie na dalszy nieokreślony czas, uchyliła się od spotkania. W takim przypadku pozostała nam droga komunikacji z Radą Nadzorczą tylko poprzez media. – napisali związkowcy.

Dwie organizacje związkowe działające przy zakładach proszą o zajęcie stanowiska przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

- Dlatego też piszemy do Pana, Panie Ministrze (największego akcjonariusza Grupy Azoty S.A), a tym samym dominującego, pośrednio, akcjonariusza Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police" S.A. o zajęcie merytorycznego stanowiska w tej sprawie. Ministerstwo Skarbu Państwa źle funkcjonowało i zostało zlikwidowane. Mamy nadzieję, że Ministerstwo Aktywów Państwowych stanie na wysokości zadania – napisali w piśmie do ministra związkowcy.

PISMO DO MINISTRA - PDF