53-latek w styczniu tego roku stracił prawo jazdy za „jazdę na podwójnym gazie”. Nie wyciągnął jednak żadnych wniosków z tej sytuacji. W Boże Ciało wsiadł za kółko mając 2 promile alkoholu w organizmie. Został zatrzymany przez patrol ruchu drogowego polickiej komendy. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


W czwartkowy poranek 11 czerwca policjanci ruchu drogowego z polickiej komendy
w miejscowości Tanowo zauważyli samochód marki Renault, którego właściciela w styczniu tego roku zatrzymali za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna stracił wtedy prawo jazdy a sprawa trafiła do sądu.

- Funkcjonariusze widząc zbliżający się z naprzeciwka pojazd, którym kierował znany im 53-letni mieszkaniec powiatu zajechali mu drogę i natychmiast rozpoczęli kontrolę, zwłaszcza, że za chwilę miała rozpocząć się procesja Bożego Ciała, którą funkcjonariusze mieli zabezpieczać. Jak się okazało i tym razem policjanci mieli rację – poinformowała sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka
Oficer prasowy KPP Police.

Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 53-latek ma w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Dzięki szybkiej reakcji i czujności policjantów nie doszło do tragedii, a  kierowcy za swoje beztroskie zachowanie grożą surowe konsekwencje karne i finansowe.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną  i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Policach / sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka