Włodarze Powiatu Polickiego oraz Gmin: Dobra, Kołbaskowo, Nowe Warpno i Police wystosowali  pismo-apel do Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego ws. otwarcia przejść granicznych w powiecie polickim w Lubieszynie i Rosówku.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


- Ograniczenia w ruchu transgranicznym w obliczu epidemii, zmieniły diametralnie życie tysięcy rodzin, w tym również Mieszkańców Powiatu Polickiego. Cieszymy się, że w wyniku Pana konsultacji z przedstawicielami samorządów przy uwzględnieniu analiz epidemiologicznych, udało się z dniem 4 maja br. przywrócić tzw. „mały ruch graniczny". Decyzja ta umożliwiła powrót do pracy i nauki osobom pracującym lub uczącym się tuż za granicą  – czytamy w piśmie do premiera.

Sporym utrudnieniem w całym kraju jest nadal zbyt mała ilość otwartych przejść granicznych. Na terenie powiatu polickiego czynne jest tylko jedno zlokalizowane w Kołbaskowie na granicy polsko-niemieckiej. Dla mieszkańców gmin: Police, Nowe Warpno, Kołbaskowo, Dobra, a także pobliskiego miasta Szczecin oznacza to konieczność wielogodzinnych i wielokilometrowych dojazdów do pracy i do domu.

- Apelujemy do Pana, o rozważenie możliwości otwarcia dodatkowych punktów ruchu granicznego na przejściach w Lubieszynie i Rosówku. Są one bardzo dobrze skomunikowane pod kątem dróg dojazdowych. Ich otwarcie odciąży ruch graniczny na przejściu w Kolbaskowie, a tym samym osobom pracującym na co dzień po drugiej stronie granicy skróci czas dojazdu i oczekiwania na jej przekroczenie – napisali samorządowcy.

Władze samorządowe ze swojej strony deklarują pomoc w stworzeniu zaplecza technicznego dla służb granicznych w Lubieszynie i Rosówku.

Pod apelem podpisali się starosta policki Andrzej Bednarek, przewodniczący Rady Powiatu Cezary Arciszewski, burmistrz Polic Władysław Diakun, przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Grzegorz Ufniarz, burmistrz Nowego Warpna Jarosław Burba, przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowym Warpnie Helena Kowalska, wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz, przewodnicząca Rady Gminy w Kołbaskowie Dorota Trzebińska, wójt gminy Dobra Teresa Dera i przewodniczący Rady Gminy w Dobrej Bartłomiej Miluch.