Dzisiaj przypada 15 rocznica śmierci Papieża Polaka. 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 zmarł Jan Paweł II – późniejszy święty Kościoła katolickiego.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Jan Paweł II zmarł w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, w 9666. dniu swojego pontyfikatu. Był 264. papieżem i 6. Suwerenem Państwa Watykańskiego. Informację o śmierci papieża podał na placu świętego Piotra abp Leonardo Sandri, mówiąc: „Najdrożsi bracia i siostry, o godz 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego”.

– Gdy piętnaście lat temu Jan Paweł II oddał ducha Bogu, otaczając jego łoże płakaliśmy, płakali lekarze, płakały siostry, ale równocześnie ze łzami w oczach wyśpiewaliśmy Te Deum laudamus – „Ciebie, Boże, chwalimy”. Dziękowaliśmy i nadal dziękujemy Bogu za tego niezłomnego świadka wiary. Dziękowaliśmy i nadal dziękujemy za tego mądrego pasterza Kościoła i duchowego przywódcę współczesnego świata, który wprowadził nas w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Dziękowaliśmy i nadal dziękujemy za Świętego, do którego z ufną modlitwą zwracają się dziś rzesze chrześcijan na całym świecie, prosząc o jego orędownictwo w niebie. Dziś czynimy to tym bardziej ufnie, tym bardziej usilnie – mówił dziś podczas Mszy św. w Łagiewnikach kard. Stanisław Dziwisz były sekretarz Jana Pawła II.

Jan Paweł II miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku. Przyczynił się do poprawy relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą Anglikańską. W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów oraz wyniósł na ołtarze więcej osób, niż wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wieków.

Miesiąc po pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II (zakończony 1 maja 2011). 27 kwietnia 2014 odbyła się wspólna kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II.

W Policach uroczystości związane z Janem Pawłem II zawsze odbywały się pod Jego pomnikiem. W związku z pandemią, pierwszy raz, nie odbędzie się dzisiaj spotkanie modlitewne na Skwerze im. Jana Pawła II.