2 kwietnia,  w trzynastą rocznicę śmierci Papieża-Polaka, pod pomnikiem św. Jana Pawła II odbyło się spotkanie modlitewne, któremu przewodniczył ks. kan. Waldemar Gasztkowski - proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Policach.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Jan Paweł II zmarł w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, w 9666. dniu swojego pontyfikatu. Był 264. papieżem i 6. Suwerenem Państwa Watykańskiego.

Informację o śmierci papieża podał na placu świętego Piotra abp Leonardo Sandri, mówiąc: „Najdrożsi bracia i siostry, o godz 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego”.

Jan Paweł II miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku. Przyczynił się do poprawy relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą Anglikańską.

W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów oraz wyniósł na ołtarze więcej osób, niż wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wieków.

W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Miesiąc po pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II (zakończony 1 maja 2011). 27 kwietnia 2014 odbyła się wspólna kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego i emerytowanego.