Święta Bożego Narodzenia to w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające wydarzenie sprzed ponad 2 tysięcy lat - narodziny Jezusa Chrystusa. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


W niektórych Kościołach chrześcijańskich święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego narodziny Jezusa – Wigilii (wieczór 24 grudnia), zwanej w Polsce regionalnie Gwiazdką. Punktem kulminacyjnym dnia jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki.

Najważniejszym punktem Wigilii jest składanie sobie życzeń łamiąc się opłatkiem. Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem.

Polska literatura kulinarna (np. Lemnis Vitry) podaje, że liczba gości w czasie wieczerzy wigilijnej powinna być parzysta (plus jeden talerz dla nieobecnych/zmarłych/niespodziewanych przybyszów/Dzieciątka). Natomiast nie ma zgodności co do liczby potraw: według niektórych źródeł powinna ona wynosić 12, zaś w innych podkreśla się, że winna być nieparzysta, generalnie 13 u magnatów, 11 u szlachty, 9 u mieszczaństwa. Te 13 potraw jest górną granicą.

Na wigilijnych stołach nie zabraknie karpia, barszczu z uszkami czy pierogów z grzybami. Może być również kutia, kompot z suszonych owoców czy makiełki.

W Polsce w większości rodzin Boże Narodzenie jest obchodzone jako święto rodzinne. Typowymi atrybutami są opłatek, kolędy, choinka, a często i szopka bożonarodzeniowa no i oczywiście prezenty.

Rolę osoby obdarowującej dzieci i dorosłych prezentami zazwyczaj pełni Święty Mikołaj, ale w zależności od regionu może być to: Dzieciątko (Górny Śląsk), Aniołek (Galicja i Śląsk Cieszyński) lub Gwiazdor (Wielkopolska, Kujawy, Pomorze). Wśród Polaków na Kresach Wschodnich może być to także Dziadek Mróz.

W nocy, najczęściej o północy, w kościołach rzymskokatolickich rozpoczyna się uroczysta Msza św. zwana Pasterką.

W parafii pw. św. Kazimierza w Policach w Wigilię odprawione zostaną Msze św.  o godz. 20:00 dla dzieci (dzieci mogą przynieść różnego rodzaju dzwonki), o 22:00 i o 24:00 Pasterka. Na Starych Policach w parafii pw. NPNMP – Msza św. dla dzieci o godz. 22 i pasterka o 24.00.

25 grudnia jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.