Polickie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczęło w marcu br. edukację pierwszoklasistów w Gminie Police. Celem jest nauka o racjonalnym korzystaniu z energii i przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom powietrza. Dzisiaj, w tej sprawie, w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie z nauczycielami i dyrektorami szkół.

 POLUB NAS #wirtualnepolice

Każda szkoła otrzymała pakiet pomocy naukowych składający się z propozycji scenariuszy lekcyjnych, książeczek o przygodach Czerwonego Kapturka w mieście i związanych z nimi kolorowanek oraz dyplomów dla dzieci uczestniczących w zajęciach.

Akcja swoim zasięgiem obejmie ponad 270 dzieci, czyli wszystkich pierwszoklasistów w Policach, Tanowie, Pilchowie, Trzebieży, Niekłończycy  i Przęsocinie.

– Chcemy, poprzez specjalnie przygotowane konspekty lekcji i bajki, nauczyć dzieci tego jak produkuje się ciepło, które ogrzewa ich mieszkania oraz jak mądrze z niego korzystać - mówi Cezary Arciszewski, prezes zarządu PEC Police S.A.

Police są jednym z trzech miejsc w Polsce, obok Lublina i Bełchatowa, w których tego typu zajęcia realizowane na skalę całego miasta. „Lekcje ciepła” to inicjatywa, którą wspólnie podjęli dostawcy ciepła systemowego w całej Polsce.

- Zależy nam na jak najszerszym zakresie prowadzonych działań, aby jak najlepiej edukować przyszłe pokolenia. Dlatego cieszymy się, że nasze działanie wspiera Urząd Miasta i Gminy Police, a Pan Burmistrz objął je swoim patronatem – dodaje Cezary Arciszewski.

Materiały są pięknie ilustrowane, zawierają opis ciekawych eksperymentów, które przeprowadzić można za pomocą prostych rekwizytów oraz propozycję gier i zabaw dla dzieci. Ciekawie opracowane bajki wprowadzają maluchy w tajemniczy świat ciepła, którego nie widać gołym okiem, ale którego wszyscy potrzebujemy i z którego na codzień korzystamy.

Materiały do prowadzenia lekcji przygotowane zostały w oparciu o metodę edukacji Marii Montessori, która polega na powiązaniu nauki z zabawą i stymulowaniu samodzielnego rozwoju dziecka.

W ciągu ostatnich pięciu lat do dzieci trafiło ponad 100 tys. książeczek edukacyjnych z serii „Czerwony Kapturek w mieście” – także w Policach. W tym roku program wzbogacony został o konspekty lekcji, a w przygotowaniu są już propozycje zajęć dla starszych klas szkół podstawowych.

fot. Gracjan Broda