16-letni Jakub Kryszewski - uczeń trzeciej klasy gimnazjum udzielił pierwszej pomocy mężczyźnie i reanimował go do przyjazdu pogotowia ratunkowego. Za swój wyczyn otrzymał nagrodę od burmistrza Polic .

 POLUB NAS #wirtualnepolice

W poniedziałek, 19 marca w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie podczas, którego  burmistrz Polic Władysław Diakun podziękował Jakubowi Kryszewskiemu za bohaterską postawę i wręczył nagrodę.

- To jest dla mnie bardzo wielkie wyróżnienie. Jestem dumny z tego że zostałem tu zaproszony i zostałem zauważony - mówił Jakub Kryszewski  

Jakub jest uczniem trzeciej klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi (przed reformą Gimnazjum nr 3).  Od początku mocno zaangażowany w życie szkoły. Jest przewodniczącym samorządu uczniowskiego.  

O całej sytuacji jaka się wydarzyła 5 lutego br. i o wyczynie Jakuba opowiedział Artur Zagórski wicedyrektor SP 1 .

- Kiedy Jakub był na spotkaniu ze swoim dziadkiem i babcią tutaj w Policach, w mieszkaniu obok przyjaciel dziadka Jakuba zasłabł. Miał atak padaczkowy i trzeba było natychmiast udzielić mu pomocy. Jakub zaczął udzielać tej pomocy i udzielał jej aż do momentu przyjazdu ekipy ratowników, którzy przejęli akcję ratowniczą.

Jakub Kryszewski tak opisywał to zdarzenie:

- To była ciężka sytuacja, nie wiem w jaki sposób udało mi się zachować zimną krew. Kiedy wszedłem do mieszkania zobaczyłem mężczyznę leżącego na podłodze. Nie oddychał więc zacząłem robić masaż serca na zmianę z dwoma wdechami. Później już robiłem tylko sam masaż. Kiedy przyjechali ratownicy i powiedzieli że mogę już sobie odpocząć to wtedy dopiero odczułem ten stres i emocje.

Umiejętności Jakuba to efekt ćwiczeń, szkoleń jakie były prowadzone w Gimnazjum nr 3 a po reformie oświaty w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi.

- Odkąd istnieje taka możliwość uczestniczyliśmy w takich zajęciach. Chcieliśmy żeby uczniowie przeszli przez taki tryb postępowania jaki zaproponowali ratownicy z WOPR. Program nazywał się Błękitny Patrol. - mówił Artur Zagórski były dyrektor Gimnazjum nr 3 a obecnie wicedyrektor SP 1. - W tym roku już mamy plany - w obu budynkach SP 1 odbędą się takie szkolenia dla wszystkich uczniów.