30 rocznica częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce 4 czerwca 1989 r. była okazją do zorganizowania debaty „OKRĄGŁY STÓŁ 35 procent demokracji”. Przy okrągłym stole zasiedli: Magdalena Głowacka, Witold Król, Kazimierz Wirkijowski, Wiktor Szostak, Michał Kaczmarski i Grzegorz Ufniarz. Debatę poprowadziły Wiktoria Knap i Magdalena Kamola-Wasielewska. Debata odbyła się 6 czerwca, w Szkole Podstawowej nr 5 w Policach.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Przy stole zasiedli przedstawiciele ówczesnej władzy, opozycji a także osoby, które wtedy miały kilka-, kilkanaście lat. Całej debacie przysłuchiwali się uczniowie i nauczyciele polickich szkół a także zaproszeni goście – m.in. radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu.

- Wydarzenie to odbyło się 4 czerwca 1989 roku i było dla nas niezwykłym przeżyciem, którego skutki nie przewidziały dumne wtedy jeszcze władze komunistyczne – mówiła na wstępie Magdalena Kamola-Wasielewska współorganizatorka debaty.

- Żeby mówić o wyborach, musimy powiedzieć o „Okrągłym stole”, a żeby powiedzieć o „Okrągłym stole” musimy powiedzieć o tym jak w ogóle do niego doszło – rozpoczęła Wiktoria Knap współorganizatorka debaty.

PLIK AUDIO