Ponad 90 miejsc dla jachtów, 70 miejsc noclegowych, a także nowoczesne portowe wyposażenie sprawia, że żeglarski ośrodek ma wielką szansę na powrót do czasów swej dawnej świetności. Koszt wszystkich robót wyniósł około 9 mln zł. Uroczyste otwarcie mariny połączone z ogólnopolską inauguracją sezonu żeglarskiego odbyło się w sobotę, 11 maja br.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Na te zmiany czekano od dawna, tym bardziej, że skala zniszczeń i zaniedbań potęgowała się w ośrodku przez lata. Dopiero kiedy zarządzanie jego majątkiem powierzono fundacji Port Jachtowy Trzebież działania związane z kapitalnym remontem mariny mocno przyspieszyły.

- Po latach oczekiwań legendarna marina w Trzebieży wreszcie doczekała należnej modernizacji. Jak była ważna świadczy fakt, że to w niej odbyła się ceremonia ogólnopolskiej inauguracji sezonu żeglarskiego. Nie pozostaje powiedzieć nic innego jak tylko - flaga na maszt i stopy wody pod kilem! - zaznaczył zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Pracami objęto niemalże całą infrastrukturę dawnego Centralnego Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego. Powstał m.in. nowy falochron oraz altana dla żeglarzy. Odnowiono budynek administracyjno-hotelowy, zaplecze szatniowe, jak i stworzono miejsca dla mycia jachtów czy punkty poboru ścieków. Ponadto zmodernizowano nabrzeże północne ze slipem i wewnętrzne nabrzeże zachodnie. Zmianie uległ również układ pirsów, utwardzono plac do zimowania łodzi, zagospodarowano teren wokół przystani, a większe bezpieczeństwo zapewnia teraz nowoczesny monitoring.

- Cieszę się, że nadarzyła się okazja do połączenia uroczystości 95-lecia PZŻ i ogólnopolskiej inauguracji sezonu z otwarciem zmodernizowanej Mariny Trzebież. Wspaniale, że byliśmy w stanie podnieść ten ośrodek po trudnych dla niego latach. Przystań odzyskuje powoli swój blask. Wierzę, że będzie wizytówką całego polskiego żeglarstwa, i że będzie przede wszystkim miejscem, do którego ponownie chętnie będą przyjeżdżać miłośnicy sportów wodnych - przyznał prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.- Nie byłoby jednak uroczystości otwarcia bez wydatnej pomocy marszałka województwa Olgierda Geblewicza. Podziękowania chciałbym również skierować do burmistrza gminy Police Władysława Diakuna, przedstawicieli Fundacji Port Jachtowy Trzebież.

tekst i fot. Urząd Marszałkowski - www.wzp.pl